| Badarau_Andrei_1985 a întrebat:

Am 15 ani fac fotbal de performanta, merita sa folosesc proteine sau sa beau niste sucuri naturale facute de mine?

Răspuns Câştigător
| Trafia a răspuns:

Proteinele din zer (whey) nu sunt "chimicale" si nu iti dauneaza insa la varsta ta nu este nevoie sa te suplimentezi, esti inca in crestere.

Mentine un regim alimentar sanatos si incearca sa nu consumi sucuri de fructe prea des ci sa mananci fructele, sucul de fructe are o cantitate mare de zahar, cand consumi fructul in sine zaharul este tinut in pulpa din fibre si se elibereaza mai lent in organism insa la suc pulpa este distrusa si zaharul se elibereaza mult mai repede si poti observa cresteri de insulina.

1 răspuns:
| AlexandruSEV a răspuns:

Incearca sa iei proteinele din alimente, piept de pui, alune, migdale, oua lactate si din chestii de astea, si pe langa asta sa iei si sucuri naturale, ai o varsta prea frageda pentru a incepe sa bagi proteine sintetice, organismu e in plina schimbare la varsta ta.