| BogdanSabin288 a întrebat:

Salut.Am 15 ani fara 3luni si 1.81.As vrea sa mai cresc.Eu am un prietrn care spunea ca a crescut 5 centri intr-o luna deoarece alerga mult si facea tractiuni.Ce sporturi imi recomandati?

3 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Nu ți se pare suficient 1.81 pentru nici 15 ani? Oricum până la 18 ani mai poți să crești lejer încă 10 cm.

Înălțimea este în proporție de 80% influențată genetic, doar în proporție de 20% fiind influențată de alți factori dintre care cel mai important este alimentația.

Prietenul care a crescut 5 cm într-o lună ar fi crescut acei centimetri și fără alergat sau tracțiuni.

Nu spun că sportul nu este benefic, dar nu-ți va influența în vreun mod semnificativ înălțimea. Fii atent la alimentație și la sănătate și vei mai crește.

| anoniiim1807 a răspuns:

Innot, handall, baschet.
Sa ști ca sportul chiar te ajuta sa te înalți. happy

| Hellofromtheotherside a răspuns:

Baschet, înot
Eu am fost 2 luni la înot și m-am înălțat 7cm