| CosminCosy268 a întrebat:

Salut.Am 15 ani fara o luna. Vreau sa intru la înot și sa iau lecții de la un instructor.Credeti ca daca merg la înot frecvent cu abonament--20sedinte/luna (de la început scolii până la sfârșitul anului scolar)pot ajunge la înălțimea de 1.90?

3 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Nu inotul si nu activitatea sportiva determina predispozitia genetica; dar este foarte bine si foarte sanatos sa faci sport in mediu organizat. eu la 15 ani aveam 1, 47, la 18 1, 76, iar acum la 64 am 1, 82. totul tine de mostenirea genetica

| LumiBo a răspuns:

S-a dovedit ca inotul nu afecteaza inaltimea, atat tot ca ajuta organismul sa se dezvolte, asta facilitant cresterea. Nu-ti poate garanta nimeni ca te vei inalta atat insa iti pot da metoda de a afla inaltimea ta aproximativa (minima si maxima): (inaltimea tatalui tau+inaltimea mamei)/2 +- 10cm
Oricum, bafta la sport :*

| vararualin a răspuns:

E bun inotul. dar nu te va ajuta sa cresti in inaltime. mai mult te dezvolta fizic... si cum spunea si valeriu, trebuie sa fii si genetic facut.
eu parerea mea mai bine ar fi baschetul, decat inotul.