| Paunescu_Alex_1999 a întrebat:

Salut, am 15 ani jumate si 1, 91 inaltime si 85kg. Vreau sa ma apuc de sala si sa cresc in masa musculara, am comandat de pe internet de la Genius nutrition creatina monohidrata, vreau sa iau 5g/zi dupa antrenament. Menționez ca beau multa apa zilnic deci asta nu ar fi o problema si culturismul incepe de la 16 ani deci tot pe acolo sunt, este ok sau nu este? Si are imporanță varsta? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| AnOnImuSS1 a răspuns:

Salut,iti recomand sa tii linia de plutire pe alimentatie mai mult si pe prafuri mai putin consuma multe proteine si vitamine sub forma de alimente ( banane, oua, piept de pui).o salata mai rar (milksheic banane si kiwi) creatina ia undeva la 2.5 grame sa iti fie un surplus! Succes

| Paunescu_Alex_1999 explică (pentru AnOnImuSS1):

Multumesc frumos pentru sfat!

6 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

La 20 o sa fii obez daca avansezi in ritmul asta.

| Paunescu_Alex_1999 explică (pentru Panamax):

Nu cred ca o sa fiu obez prietene, informează te mai bine inainte. La 1, 91 ca barbat trebuie sa ai intre 80 si 98 kg Adica eu sunt perfect, nu vorbi daca nu stii.

| Panamax a răspuns (pentru Paunescu_Alex_1999):

Esti barbat?
Mai degraba un adolescent care a mancat carne de la animale injectate cu hormoni de crestere.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Paunescu_Alex_1999):

Arnold manca 3-4 kg de carne pe zi si nu era obez... la fel si multi alti sportivi mananca enorm (cat o familie de 4 persoane).

| AlexElektro1987 a răspuns:

Salut,
Pai vezi ca pe langa acea creatina sa ai o alimentatie adecvată si sa consumi si o cantitate corespunzătoare de proteine, indiferent ca sunt din alimente sau prafuri. Fiind la început, eu zic sa incepi cu 3gr de creatină.