| Dutzu18 a întrebat:

Salut.
Am 15 ani si aproximativ 1.70 m.
As vrea sa stiu daca exercitiile pentru dezvoltarea abdomenului afecteaza cresterea si cam cat mai pot creste in inaltime.

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Intelege ca... keep calm si fa sport. Mai exista si factorul genetic. Eu aveam 1.85 prin clasa a opta. Si pe acolo am ramas. Bine, am mai crescut vreo doi centimetri. Omuleti carora le scuipam seminte in cap in clasa a noua erau cu un cap mai mari ca mine intr-a doispea. Deci... cum ziceam.

19 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Trebuie sa iti faci analize, te duci la doctorul de familie si sa iti dea trimitere si ii spui ca vrei sa vezi daca mai poti creste.
Nu are nici'o treaba exercitiile pentru abdomen, sunt chiar benefice.

| Dutzu18 explică (pentru Evolution):

Pai eu am inteles ca baietii cresc pana la 20-21 ani

| Syndre a răspuns:

N-au cu ce să-ți afecteze creșterea, sportul e sănătos. Omul nu e ființă sedentară.
P.S: Vezi că abdomenul și "pătrățele" se fac prin alimentație, nu prin exerciții.

| Dutzu18 explică (pentru Syndre):

Alimentatie cum ar fi?

| Syndre a răspuns (pentru Dutzu18):

Multă proteină, puțini carbohidrați.

| KodrutZ a răspuns (pentru Syndre):

Reteta ideala pentru cancer.

| Syndre a răspuns (pentru KodrutZ):

Pentru că dacă renunți la pâine = cancer.

| KodrutZ a răspuns (pentru Syndre):

Tu ai vazut vegani sau vegetarieni cu cancer? Eu nu prea.

| Syndre a răspuns (pentru KodrutZ):

Am văzut mulți grași cu cancer în schimb.hee hee Înțeleg unde bați, dar nu am spus să renunțe la fructe și la legume și să mânânce numai carne procesată.

| KodrutZ a răspuns (pentru Syndre):

Pe grasi ii omoara de obicei alte chestii inainte de cancer.winking

| Dutzu18 explică (pentru KodrutZ):

Si eu ce sa mai inteleg de aici? laughing Proteine nu inseamna doar carne. Inseamna si lactate, oua, fructe happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dutzu18):

Fructe? Ce glumet esti laughing

| Dutzu18 explică (pentru Cosmin86):

Nucile sunt fructe din cate stiu eu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dutzu18):

"oleaginoase" mai exact

| KodrutZ a răspuns (pentru Dutzu18):

Intelege ca... keep calm si fa sport. Mai exista si factorul genetic. Eu aveam 1.85 prin clasa a opta. Si pe acolo am ramas. Bine, am mai crescut vreo doi centimetri. Omuleti carora le scuipam seminte in cap in clasa a noua erau cu un cap mai mari ca mine intr-a doispea. Deci... cum ziceam.

| al3xandru_4340 a răspuns:

Si eu tot 15 ani am si fac sala de 1 an jumate. si nu fac numai abdomene, fac foarte multa forta. si chiar am crescut si cresc in continuare. multi oameni de la sala mi-au spus ca sala n-are treaba cu cresterea, te mai poti dezvolta chiar.

| Evolution a răspuns (pentru al3xandru_4340):

Nu e adevarat, trebuie sa stii ce faci la sala, eu am 18 ani si fac sala de la 15 ani si lupte de 2 ani, eu nu mai cresc de la 17 ani in inaltime pentru ca s'au oprit glandele de crestere, iti faci analize si acolo spune daca mai poti creste in inaltime.
Desigur ca poti sa iei steroizi si alte prafuri care te vor face sa cresti, dar peste 5 ani ai sa ai un corp ca unul de 50-60.

| sasha898 a răspuns (pentru Evolution):

Adica vrei sa sp
ui ca faci sala de la 3 ani? :l

| Dutzu18 explică (pentru Evolution):

Eu nu vreau sala. Vreau exercitii care imi solicita muschii pe care sa le pot face singur utilizand doar greutatea corpului. La exercitiile astea ma refer daca imi pot afecta cresterea

| Evolution a răspuns (pentru sasha898):

Tu stii sa citesti? am spus ca fac sala de la 15 ani si ca am 18 ani.