| AndyCristy23 a întrebat:

Salut.Am 15 ani si o lună și 1.85.As vrea sa practic un sport mai ales pentru a creste.Eu am neglijat mișcarea o perioadă bună de timp(pe perioada clasei a8a) deoarece principalul meu obiectiv era sa intru la un liceu de top din orașul meu.La ora de sport după ce am terminat exercițiile (joc de glezne,genunchii sus,pas sărit etc)am simțit că o căldură urmată de niște furnicaturi usoare (pe spate,de la paza gâtului o palmă mai jos pe părțile laterale).Eu nu am spatele perfect drept ci îl am arcuit(am cursul inapoi, am văzut pe internet ca se cheamă pelvic anterior).Eu m-am și îngrășat cei drept pe perioada clasei a8a de la 60 la 86 de kg.Eu un coleg care face ciclism (15 ani)si are 1.92 iar altii tot de vârsta mea care fac basket și volei si au si ei în jur de 1.90.Inotul credeti ca m-ar ajuta la creștere? Daca ma voi apuca de el voi merge în mod regulat(20sedinte/luna)până la sfârșitul verii.Ce părere aveți? Ce sporturi imi recomandați? (in special care stimuleaza sau ajuta cresterea).Rog sfaturi.As vrea sa fac un sport sau mai multe cât mai am timp adică acum pe a9a și a10a deoarece pe a11a si a12a nu o sa mai am timp pentru ca ma voi pregătii intens pentru bac.

1 răspuns:
| Xaya a răspuns:

Mai, nu ar trebui sa iti fortezi cresterea, ea este controlata de secretiile de hormoni, iar acestea se produc in perioada pubertatii mai ales. Daca minunatii tai colegi sunt beldii (prea inalti) nu inseamna ca trebuie sa fii ca ei. Daca totusi vrei sa te inalti, poti face baschet, daca vrei sa slabesti, fa zilnic niste exercitii. Gasesti o aplicatie care te obliga sa faci zilnic la anumite ore pe care le programezi tu exercitii si iti da pauze scurte. Chestia asta este chiar utila, am folosit-o si pe langa faptul ca iti forteaza muschii putin iti mai si monitorizeaza greutatea (daca faci exercitiile corect) Oricum, eu nu mai stiu cum se numeste aplicatia, dar o gasesti tu. e o tanti care iti zice in engleza ce exercitii sa faci, in functie de ce vrei sa lucrezi. Si daca vrei neaparat sa practici un sport, nu va trebui sa il faci doar doi ani, caci in ceilati 2 te vei ingrasa la loc. De-aia recomand eu exercitiile. Bafta!
PS Nu face pe disperatu, nu esti pitic pentru varsta ta