| Kizzo a întrebat:

Salut, am 15 ani si vreau sa ma apuc de sala de forta. Tin sa mentionez ca nu vreau sa devin culturist sau sa iau steroizi....Am inteles ca poti sa iti opresti cresterea dar asta nu este o problema deoarece am 1.80 si imi ajunge. Sunt foarte curios sa aflu toate consecintele.

7 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Baga tare boss.

| ubox7007 a răspuns:

Eu fac sala de la 14 ani, nu am nici o problema si sunt foarte ok, ideea e sa nu faci exercitiile cu forma incorecta si nu ti se intampla nimic, nu o sa te opresti din crestere, deloc. (chestia cu opritul din creste e doar un mit tampit) Incearca sa te apuci de haltere, daca ai sala de asa ceva la tine in oras (adica sportul care il vezi la olimpiada ) cauta pe google "men's 94kg weightlifting" sa vezi cum arata tipi de la categoria de 94 kg, super normal si au ajuns asa fara steroizi, asta pe verificate si daca nu incearca sa te uiti pe Youtube la "how to...(nu stiu ce exercitiu pe care vrei sa-l faci)." si daca stii ceva engleza e perfect, toata ideea e sa nu faci exercitiile cu forma proasta, nu neaparat perfecta ci doar nu proasta, daca reusesti asta e perfect, 0 sanse de acidente, mai ales daca ai pe cineva langa tine cand faci bench press big grin sa nu te decapiteze bara

| 6Anonim9 a răspuns:

Nu poti sa-ti opresti nimic, e doar o scuza a celor scunzi. Ce, n-ai mai vazut tineri de 15-18 ani musculosi? Hai sa fim seriosi. Daca exercitiile sunt executate corect, e imposibil sa existe consecinte negative asupra corpului. Normal ca te afecteaza daca faci exercitiile de capul tau, daca aplici o pozitie incorecta. Nu ridica halterele din picioare, nu esti halterofil, nu ai cum sa fii halterofil la varsta asta. Am inteles ca nu vrei sa faci culturism, vrei doar un corp frumos si de respectat. Da-i bice! Tot ce NU trebuie sa faci la varsta asta este sa ridici greutati cand stai in pozitie verticala, adica in picioare. Asta ti-ar pune o presiune mare pe coloana, putandu-ti afecta coloana, si bineinteles, DOAR aici poate sa intervina "stoparea" cresterii in inaltime. Daca e sa ne luam dupa tot ce zice orice amator sau orice ratat complexat, nu s-ar mai face sporturi.
Mult succes, spor la treaba!

| Dumbi a răspuns (pentru 6Anonim9):

Se poate… Am un prieten de 28 de ani, are in jur de 1.70… De la 14 ani a inceput sala, a luat batoane "care te ajuta" a pus pe el mult, pana la 23 de ani tot facea sala, acum regreta ca a inceput de atunci, parintii sa-i au si ei in jur de 1.80 si 1.70… Nu poti sa spui ca e din gena. Nu e o scuza pentru nimeni si nimic, e purul adevar, cand iti pui oasele si muschii la o treaba foarte mare e normal sa numai cresti asa de mult… Nu mai s-ar face sporturi? Culturismul e declarat ca sport? nu stiu care e amatorul aici, nu vorbesc despre Fitness, vorbesc despre Culturism. Fotbalul, baschetul, inotul, atletismul, gimnastica, etc. sunt sporturi, poate nu stiai…

| 6Anonim9 a răspuns (pentru Dumbi):

Mi-ai citit raspunsul? Daca da, nu l-ai inteles.
Daca faci le desteptul aici, faci degeaba, ca nu demonstrezi ca esti. Daca faci sala, nu te afecteaza cu absolut nimic. Daca mergi ca un cocalar si ridici de tot ce gasesti in ce mod vrei tu, normal ca nu mai cresti. Normal ca daca merge un prost de 15-18 ani la sala si-si pune in spate 100kg(pe bara) si lucreaza cu ea, nu mai are sanse sa creasca. Trebuie sa fii constient de ce faci, nu sa mergi sa lasa sa te distrugi. Ridici gantere (stand pe spate), presa, aparat pentru piept, tractiuni, flotari, exercitii abdominale, halterele tot pe spate(la masa speciala). Secretul e sa nu ridici deasupra capului stand in pozitie verticala. Am doi verisori care s-au apucat de sala pe la varsta mea, aveau si ei cam 1.75, acum unul are 1.95 si celalalt 1.85. Crede-ma, stiu ce zic.

| StGaLLa a răspuns:

E mult sa zic toate eu zic in cunascator de cauza la o facultate de specialitate. De inceput ati recomand instructor sa te invete tragerea corecta pentru o aplitudine la nivelu muschiolor si se recomanda pentru fiecare efort unde se necesita ''izometrie'' adica forta! este bine practicarea stretching-ului este cel mai amplu si mai folosit mod de incalzire la nivelu muschiilor. Restu te poti documenta pe parcurs. un PS de al mine recomand un efort mai mic acum pentru ca ince esti in perioada de crestere pui forta pe oase muschii strang si tin mai bin oasele daca o ei tare doar la 1.80 vei ramane mult timp mai poti ajunge la 1.80 si...

| Porumboiu_Alex_1991 a răspuns:

Iti sugerez sa te apuci de sala pe la 19-20 ani deoarece e o varsta prea frageda la 15 ani si vei avea de suferit dupa, iti spun din experienta unui bun prieten.