| gust3r a întrebat:

Salut.Am 16 ani, 1.73 inaltime si 61kg.Este bun acest program pentru sala :
Luni piept cu abdomen;
Marti spate cu abdomen;
Miercuri picioare;
Joi brate;
Vineri umeri.
Si saptamana 2 care vine:
L:piept cu biceps;
Marti spate cu triceps si talie;
Miercuri picioare;
Joi piept simplu;
Vineri trapezieri.

Astept pareri, in special de la cine cunoaste si stie.
Si niste suplimente bune pentru masa musculara de la ProNutrition si NaturalPlus va rog.

10 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Programul este bun, dar nu ne-ai spus unde doresti sa ajungi cu acest program, si odata ce iti vei atinge scopul, ce vei face dupa aceea.

| gust3r explică (pentru neutrino):

Pai nu vreau sa ajung un mare culturist vreau doar sa arat mai bine si sa stea hainele frumos pe mine nu ca si pe un umeras..si sa am un format frumos.nu vreau fibra.

| Cosmin86 a răspuns (pentru neutrino):

Serios, e bun? Luni spate si marti biceps ti se pare ok?

Intre spate si biceps ( si intre piept si triceps ) trebuiesc cel putin 1-2 zile libere.

| gust3r explică (pentru Cosmin86):

Imi poti spune tu un program bun de 5 zile pe sapt? si niste proteine pentru masa.

| Cosmin86 a răspuns (pentru gust3r):

5 zile? asa mult? atnuci programul clasic :

luni - piept
marti - spate
miercuri - picioare
joi - umeri si trapez
vineri - brate

Ce alimentatie ai? Ca sa-ti pot recomanda suplimente, trebuie intai sa vad alimentatia, altfel ti-as recomanda ceva complet aiurea.

| gust3r explică (pentru Cosmin86):

1.73/3-4 mese pe zi

| Cosmin86 a răspuns (pentru gust3r):

Tu ai scris "3-4 mese pe zi". eu CUM ar trebui sa-mi dau seama cate grame de proteina, cate grame de creatina, cate grame de carbohidrati iti asiguri din asta?

Hai ma... raspunde serios daca vrei sa-ti recomand ceva.

| gust3r explică (pentru Cosmin86):

Pai da am stabilit un anume tip de mancare,mananc ce se face in casa, oricum mananc carne de porc, oua, branza, legume.

| Cosmin86 a răspuns (pentru gust3r):

Cate grame? cate portii?

Uite exemplu la mine:

7:30 : 4 oua + 4 linguri fulgi de ovaz + 3 felii mucshi afumat + 5 felii paine integrala

11:00 : 100 gr migdale sau caju

14:00 : piept de pui cu cartofi si legume

16:00 : alt piept de pui cu orez brun de data asta

17:00 : nuci ( 100 gr )

19:00 : muschi de vita ( sau alt piept de pui ) cu orez

21:00 : 5 iaurturi sau 300 de grame de brazna

Cam asa trebuie sa spui alimentatia.

| Cl3ar a răspuns:

Proteine : Impact Whey Protein de la MyProtein. Astea sunt cele mai bune. Le gasesti si pe olx unde sunt mai ieftine. Dar acum e reducere pe MyProtein.

In legatura cu programul, poti face asa:

Luni: Piept cu triceps
Marti: Spate cu trapez
Miercuri: Umeri cu biceps
Joi: Picioare cu Abdomen
Vineri: Cardio
In weekend iei pauza.

Dormi 8 ore pe noapte. Antrenamentul sa nu dureze mult, pune greutati medii. Alimentatia e cea mai importanta, include carne, lapte, oua si branza la fiecare masa. Sa nu uiti de carbohidrati. Poti sa faci si cardio cate 30 de minute in weekend. Succes!