| HeLLp7 a întrebat:

Am 16 ani si 1.65 cm, as vrea sa stiu daca este bine sa ma apuc de acum de sala si daca ma apuc mi.au spun mai multe persoane ca nu mai cresc in inaltime. Si as mai vrea sa cresc macar 10 cm, sa ma apuc sau nu de sala? Ofer funda!

3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Mai ai un an-doi de crestere rapida. Cele mai rapide perioade de crestere ale corpului uman sunt de la 0-2 ani, de la 9-11 ani si de la 16-18 ani. Asta inseamna ca poti profita de asta din plin, sansa sa te inalti e mai mare.
Poate fi o problema mersul la sala, dar la fel de bine poate sa nu fie. Depinde de organismul tau. E adevarat ca organismul isi va folosi energiile ca sa creasca masa musculara, in detrimentul inaltimii, dar cu o alimentatie corecta, si cu ceva suplimente, cred ca se poate sa nu fie nici o problema, deci atentie sa maninci cum trebuie, sa nu ratezi mese. Ideal ar fi sa mai faci si un sport din cele ce inalta - volei, handbal, baschet, asta daca ai timp, iar asa sigur nu va fi o problema mersul la sala, ci dimpotriva, te vei dezvolta armonios.

| DovleacTurbat a răspuns:

Inaltimea e un factor genetic NEINFLUENTABI. Sportul combinat cu o alimentatie sanatoasa, odihna doar grăbeste procesul de dezvoltare al organismului. Daca gena ta e de 1, 65 nu vei trece in veci de 1, 65. Sala nu opreste cresterea, astia traiesc in secolul 19, daca vrei sa te convingi intreaba doctori sportivi, citeste studii pe site-uri aprobate de comisia mondiala a medicilor (sau ma rog cum se numeste) etc.

| cristi202 a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Si totusi, sportul te inalta. E adevarat, din cauza genei, nu va creste ca mine, 10 cm intr-un an (parte din cei 202 cm ai mei), dar, cu putina perseverenta, poate sa se inalte cu citiva cm peste ceea ce dicteaza gena