| Mauricel a întrebat:

Salut,am 16 ani si 1.71m si 78 kg,ideea e ca la mine e masa musculara (am facut ceva sport, dar bine nu e numai masa, m-am cam si ingrasat) si as vrea sa ma apuc de sala.(nu prea am mai facut )
As vrea totusi sa.si cresc.in inaltime si mi se pare cam tarziu sa ma apuc de un sport si as vrea totusi si masa musculara sa pun.ce mi ati propune? ma.gandeam si la suplimente dar na..nu vreau prafuri

1 răspuns:
| tudorhit a răspuns:

Salut, eu m-am apucat la 15 ani de sala si am facut constant pana la 17. Daca nu faci exercitii care sa iti afecteze cresterea nu sunt probleme.Eu am si facut si tot am crescut de la 1.64 la 1.74(oricum nu pot ajunge foarte inalt, nu am gena). Deci poti sa te apuci linistit de sala, numai sa ai grija la greutati.Si legat de suplimente, nu te gandi ca prafurile alea sunt ca steroizii.Depinde de ce iei. De exemplu, cel mai popular supliment, creatina, poate provoca diaree la unii oameni(inclusiv si mie), dar sunt unele pe care daca le iei nu risti nimic.Vitaminele sunt foarte importante, macar de alea sa iei daca nu vrei prafuri