| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 16 ani si 68kg si recent m-am apucat de sală (1 luna), cu ce ar trebui să continui, slăbit sau masa musculara? Am putina burtica.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Antrenamentul e acelasi, singura diferenta e ca atunci faci slabire/definire mai adaugi cardio, fara sa renunti la exercitiile pentru masa musculara.

Diferenta intre masa/definire(slabire) e data de alimentatie.

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Multumesc! Cand ar trebui să mănânc pentru definire si cand pentru masa musculara?

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

In general se face 1 an masa musculara si apoi 2 luni definire, dar nu e o "regula". Unii fac 6 luni masa si apoi 1-2 luni definire, altii 2 ani masa si apoi definire, etc.

Cum tu nu participi la concursuri, probabil o sa-ti alegi "vara" ca un reper si o sa faci perioada de definire inainte de inceputul verii happy

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

In 2 luni sau chiar 3 o sa pot obține ceva rezultate din această definire? Si niste aliment4 corespunzătoare pentru definire?

14 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

E cam mult 3 luni, tine cont ca la definire pierzi si din masa musculara, de-aia se recomanda maxim 2 luni, sa nu pierzi prea multa masa musculara.

In general alimente bogate in proteine si fara carbohidrati, combinatii de genul: piept de pui pe gratar cu salata verde +rosii, ca exemplu. Sau somon pe gratar + ciuperci tot pe gratar.

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Multumesc! O singura intrebare mai am, daca ai folosit această aplicație, care e scopul după acel "=" la training? Sa ma duc sub voal sau sa cresc?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Https://imgur.com/a/wc2QDxm

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am folosit niciodata o aplicatie sa ma antrenez, sorry. Dar ar trebui sa aiba un help, ceva, unde sa explice.

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Ar fi eficienta o dieta in care principalul scop e să scap de burtă (grăsime in plus din zona abdominala) care să conțină următoarele:
Carne (proteine): pui, pește, curcan.
Carbohidrati fibrosi: varza, conopida, rosii
Și sa consum 4L de apă pe zi?

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam saraca in nutrienti dieta ta happy

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Imi poti recomanda una care poate să dea rezultate? Nu gasesc nimic cu ce as putea sa ma obisnuiesc... si ce alimente in nutrienti ar fi cele mai indicate?

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai zi ce-ti place sa mananci.

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Nu prea conteaza, sincer... orice poate sa dea rezultate

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Niciodata nu mi-au placut chestiile copy/paste, asa pot sa-ti iau un regim de pe net copy/paste si gata (cum fac multi nutritionisti incapabili).

Totul trebuie sa plece de la preferintele omului, posibilitatile lui, stilul de viata, etc. Eu spre exemplu sunt 10 ore pe zi plecat de acasa, nu pot gati prea des, 2 mese le iau in oras.

| AnOnImuSS1 a răspuns:

Salut, fa-ti un program
De exemplu eu Luni bag alergare 10 km marti si miercuri cardio intensiv dupa gantere vineri eu fac repaus pentru ca, corpul.sa se odihneasca dupa pe week -end fotbal (acum depinde de ce vrei tu sa faci, daca vrei sa arati bine apucate de culturism daca vrei sa slabesti baga cardio la greu )