| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 16 ani si sunt la liceu si incerc sa slăbesc prin dieta dar având în vedere că sunt de la 8 până la 16 la scoala nu stiu cum as putea sta pe stomacul gol... dieta mea este:
Carne (proteine): pui, pește, curcan.
Carbohidrati fibrosi: varza, conopida, rosii
+consumul a 4l de apă pe zi
Ce as putea face la scoala in privinta asta neavând alimentele acestea la dispozitie atunci când sunt la scoala

Răspuns Câştigător
| sunmetal11 a răspuns:

Fa-ti un sandwich din doua frunze de salata verde si piept de pui la gratar(sau la cuptor sau intr-o tigaie de teflon fara ulei), nu glumesc!? si mananca dimineata(acasa) o salata de rosii cu ou fiert maruntit(in salata), ai nevoie de energie la scoala, nu sta nemancata!

| anonim_4396 explică (pentru sunmetal11):

Iti mulțumesc

| anonim_4396 explică (pentru sunmetal11):

Despre dieta ce părere ai? E ok?

| anonim_4396 explică (pentru sunmetal11):

Despre dietă ce părere ai? E ok?

| sunmetal11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Varza si conopida baloneaza dar daca n-ai probleme,sunt bune in diete
SFAT:cand fierbi conopida NU acoperi oala cu capac!
conopida contine sulf,iar acoperind-o,nu faci decat sa cresti concentratia!(stiu asta de la medic,nu e de la mine citire)
cat despre dieta ta,e ok,dar incearca sa combini pestele cu legume si lamaie,carnea cu salate,salata de varza cu pui sau curcan la gratar(eu fac pieptul de pui in tigaia de teflon fara ulei, doar cu sare si piper)
in orice dieta exista reguli, dar hai sa n-o numim dieta, sa spunem ce cu ce se combina ca sa nu iei in greutate
aici gasesti un tabel, sanatate http://www.vindecator.com/cum-combinam-corect-alimentele-la-o-masa/

15 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

De la 8 la 16?
Stai 8 ore la liceu?

| anonim_4396 explică (pentru Panamax):

Ma refer cu not cu naveta.

| Aube a răspuns:

4 litri de apa pe zi? Ce medic ti-a recomandat asta? Te "cureti" de tot.
Si indiferent de dieta, trebuie sa mananci dimineata. Astfel, nu stai pe stomacul gol. Masa de seara este cea pe care o poti elimina. La scoala, poti sa-ti iei un sandvis cu pui/curcan.

| Paul754880338 a răspuns (pentru Aube):

Dieta low carb pe care o urmeaza domnisoara, are ca efect, dislocarea grasimii din tesutul adipos si folosirea lui ca si combustibil in procesul de gluconeogeneza( convertirea proteinelor in glicogen ). Surplusul ( corpi cetonici) dislocat, dar nefolosit in procesul sus mentionat, se va elimina din corp prin urina. Ca sa nu avariaze rinchi este necesara o cantitate mai mare de apa, care sa ii dilueze, evitand astfel problemele renale. Deci probabil ca medicul care i-a facut recomandarea a fost unul priceput, mai priceput decat orice alt "comentator " plin de bune intentii, dar nu tocmai pregatit.

| Paul754880338 a răspuns (pentru Paul754880338):

... sau domnisorul. Scuze!

| anonim_4396 explică (pentru Paul754880338):

Iti mulțumesc, însă as dori un raspuns cat de cat sa il înțeleghappy e ok dieta pentru a slabi? Si da, domnisorulhappy

| Paul754880338 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, desigur! Dieta este foarte buna! Continua!

| Aube a răspuns (pentru Paul754880338):

Din moment ce intreaba daca este buna dieta, e CLAR ca NU un medic priceput i-a facut recomandarea. Iar tu, il mai si incurajezi. Cat de pregatit esti? Si chiar daca ai fi (ceea ce nu cred, in ruptul capului), cum poti da sfaturi pe net, fara sa vezi pacientul, fara sa-i faci analize? Asa ca las-o mai moale cu criticile si ironiile!

| Paul754880338 a răspuns (pentru Aube):

Nu paria pe ruptul capului ca il pierzi amice.

| Aube a răspuns (pentru Paul754880338):

Un medic, un asistent, nu face greselile pe care le faci tu, dand astfel de sfaturi pe net. Daca esti cadru medical, esti slab pregatit si nu trebuie sa practici meseria. Esti un mare risc pentru pacienti.

| MaiplatadecatDorna a răspuns:

Hei. poti sa manânci si cum a spus sunmetal11 dar mai poți să mănânci si biscuiți din aceea belvita mic de jun si incearca sa adaugi si PEȘTE în dieta ta este foarte ok