| AxlRose a întrebat:

Am 17 ani, 1.80 si aproape 90 de kg.Am un fizic solid,nu doar grasime, fiindca merg la sala deja de 3 ani, dar as vrea sa slabesc aproximativ pana la 80 de kg.Imi puteti recomanda vreun regim anume pentru stilul meu de viata? Merg la sala aproape zilnic, dar imi place mancarea la nebunie(nu mananc dulciuri).P.S. Sunt fumator

1 răspuns:
| Cosmin4Fit a răspuns:

Nu are sens sa vorbim despre fumat... cred ca stii si tu deja, dar iti recomand sa citesti asta totusi :

http://www.4fit.ro/......fumat.html

Cat despre slabit sau regim... 10 kg nu e usor.

Cel mai important este (parerea mea) sa tii cont de astea 2 aspecte:

1. Gandeste pe termen lung
2. Masoara caloriile

Nu vei putea slabi daca nu arzi mai multe calorii decat mananci. Daca tu deja mergi la sala, dar nu te mai ingrasi ( esti la 90kg de mai mult timp ) atunci ai ajuns intr-un echilibru metabolic.

Aici ai tot 2 variante:

1. Mananci mai putin
2. Faci mai multa miscare

Trebuie sa consumi tot ce este in exces pentru a scapa de kg in plus.

Daca nu mananci dulciuri multe atunci e bine, inseamna ca nivelul de glucoza din sange nu este foarte mare, si ca vei accesa usor rezervele de grasime.

Va trebui sa faci cardio/aerobic ca sa poti slabi.

Exista totusi problem ca atunci cand faci cardio/aerobic, nu slabesti doar din grasime, ci si din masa musculara, de asta exista termenii Cutting si Bulking, cand slabesti si cand pui masa.

Ideea este sa pui mai multa masa inapoi decat pierzi. Ex : alergi in fiecare zi o luna, slabesti 1kg de grasime si 1kg de muschi, asta e perioada de cutting. In perioada de bulking, vrei sa pui inapoi un kg de muschi si foarte putina grasime.

Asta se face prin dieta, evita mancarurile grase, desi nu tine doar de asta. Indreapta-te spre grasimile bune, din alune si fructe precum avocado.

Sper ca ti-am conturat ideea, si ca te mai descurci sa cauti informatii pe net :)

Succes!