| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani, 1. 80cm inaltime si 60kg...

Vreau sa mai pun inca vreo 10 kg...

Fac sala de o luna, nu se vede cine stie ce...

Intrebarea este, sa iau proteine? Ce sa fac? Mananc sanatos... si degeaba

3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

1. Ce vrei sa se vada dupa o luna? Dupa 6 luni vezi ceva. Rezultate ca lumea dupa 3-4 ani.
2. Nu e suficient sa mananci sanatos, si miss universe mananca sanatos si NU are muschi. Trebuie sa mananci MULT.

Cate fripturi mananci pe zi acum? Cate farfurii de orez/cartofi?

| RobertMoon a răspuns:

Păi dacă faci de o lună ce mama naibii vrei sa se vadă? Proteinele le iei din mâncare, chiar și dacă îți dă bunicuța un pachețel cu mâncare tot găsești proteine și acolo, așa că dacă vrei să faci ceva în primul rând informează-te că majoritatea va apucați de sala, iar apoi de suplimente și habar nu aveți ce sa luați. Eu am făcut gimnastică de performanță 8 ani, iar totul era pus la punct, iar suplimentele și ce mai luam pe lângă ajungeau și la 5-600 lei pe lună...sa nu mai spun că dacă eram culturist probabil suma era dublată, așa că nu te gândi că dacă cumperi 1 singur produs peste o lună te faci mare, trebuie să ai răbdare în primul rând dacă faci sală, în al doilea rând planul de alimentație sa fie corect, adică dacă te duci la sala să mănânci mult mai mult față de cum mâncai înainte să te apuci ca sa acoperi consumul caloric din timpul antrenamentelor + necesarul pentru hrănirea mușchilor. Daca vrei să pui pe tine ia un mass gainer, mai ales daca ești hard gainer e bine venit gen Serious Mass/ Dymatize Mass Gainer/ BSN True Mass.

| enachemonica a răspuns:

Nu, categoric. O spun din experienta. Dereglezi organismul. Toate bune si frumoase pana te opresti sa le mai iei si pe urma raman doar pieile de tine.