| Peatric a întrebat:

Salut, am 17 ani, 70kg, 175cm inaltime, aproximativ 15-17%body fat, de cand imi recomandati sa incep cutting-ul si cam in cate calorii sa-l fac?

4 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Depinde de cat timp faci sala, cata masa musculara ai, ce metabolism ai, cat vrei sa slabesti, cat efort faci zilnic. Scade 500 kcal de la mentinere, apoi scade treptat in functie de cat slabesti.

| cristiww a răspuns:

In locul tau as mai astepta sa mai adaug 5-7kg, esti cu vreo 5kg pe minus ca sa zic asa. Nici macar nu te duci acum iarna la piscina incat sa conteze daca se vede abdomenul. Ai timp la primavara, esti si in crestere, iar cutting-ul (daca e repetat) va face ca procesul de crestere a musculaturii sa devina neproductiv. E mai productiv (parerea mea) sa tragi tare 2-3ani, apoi tii regim si eventual te mentii decat sa tii regim imediat ce pui tesut adipos, in felul asta o sa ramai pana la 25 de ani cu 39 in brat.

| Peatric explică (pentru cristiww):

Inteleg, dar arata urat asa, sunt genul la care i se depoziteaza grasimea la solduri si arata nasol... Stiu ca ar fi mai ok sa fac 2-3 ani asa cum zici tu, dar e nasol si cu grasime pe solduri, de 1luna-1luna jumate, ba incep sa fac cutting 1-2 sapt, dupa iar incep sa mananc 2500kcal 1-2 sapt si tot asa, sunt intr-o dilema grea aici...

| cristiww a răspuns (pentru Peatric):

Atunci tine dieta pana la procentajul de grasime acceptabil pentru tine si dupa asta incerci sa faci lean bulk cu mancare "curata". O sa cresti greu dar o sa fie calitativ. Dupa asta tot la dirty bulking o sa ajungi cand nu vei mai creste. Nu stiu cata experienta ai, dar parerea mea e ca ai avea mai mult de castigat daca nu ti-ar pasa prea mult (acum) de cum arati. Sportul asta e pe termen lung, trebuie deci plan pe termen lung.