| vlad838 a întrebat:

Am 17 ani, 80 de kg si 1, 85. Fac sala de aprox. 2 ani, cu mai multe pauze pe parcursul anilor. Ideea e ca vreau sa fac un program de exercitii pentru vara asta: niste gimnastica dimineata, sala/bazin dupa-amiaza si un plan pentru mancat. As vrea sa stiu cam asa:
1) Ce imi recomandati sa fac dimineata, cate repetari/seturi? (flotari, genoflexiuni, abdomene, etc)
2) Ce sa mananc pe parcursul zilei? Cate calorii si ce alimente?
3) Ce grupe sa lucrez la sala, cate exercitii pentru fiecare si cat de des sa merg la sala pe saptamana?
Va multumesc mult pentru timpul acordat si astept sa va citesc propunerile!

1 răspuns:
| Aylee a răspuns:

1. Decat flotari, genoflexiuni si abdomene mai bine iesi la alergat 40 de minute, lucrezi aproape toti muschii si e mult mai sanatos sa alergi in aer liber decat sa stai in casa si sa faci abdomene.
2. Caloriile se calculeaza diferit de la om la om, exista pe google calories calculator si iti introduci datele si vei obtine aportul caloric perfect pentru tine insa recomand sa mergi la un antrenor ca el va sti cel mai bine de cat ai nevoie.
3. Recomand de 5 ori pe saptamana si sambata cardio daca vrei performante. Imparti grupele musculare pe fiecare zi, sa zicem luni faci Piept, marti picioare, miercuri spate, joi umeri+trapez, vineri brate.