| alexking123 a întrebat:

Salut am 17 ani si 1.71 si 55 kg am inceput sa fac sala... ce proteine si ce dieta imi recomandati pentru a pune masa musculara pe mine?

22 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Ai INCEPUT si tu deja vrei suplimente? ce patetic. baga mancare in tine cat cuprinde. 2 paini pe zi, 1 kg de cartofi, minim 500g carne, 200g cereale, 1 litru de lapte. cum imparti mesele e treaba ta, valorile sa fie cat mai apropiate de alea mentionate de mine (ca nu mananci 1 kg cartofi, mananci 600g, tot e bine). lasa suplimentele pana pe la 63 kg, si atunci treci direct pe o proteina din zer.

| Happyjump a răspuns:

Nu merge la fast food si mănânci multe fructe, legume si produse integrale.

| dyk3yy a răspuns (pentru Happyjump):

Cu ce ai spus tu nu iti dezvolti masa musculara.Lui ii trebuie proteine.Ce proteine iei din fructe si legume?

Maxim 2 grame pe 100 grame =mult prea putin. Cred ca esti o baba care crede ca mancand bors te faci mare si puternic.

| NDC12 a răspuns:

Ok,ai inceput sa faci sala, foarte bine.
Ai inceput bine intrebarea asta spunand ca ai inceput, din acest motiv nu ai nevoie de suplimente.Invata sa faci exercitiile corect, invata cum sa te antrenezi si invata cum sa mananci. Dupa toate astea poti sa iei si suplimente.Ideea nu e ca tu nu ai nevoie de proteine pentru ca esti la inceput, din contra, chiar ai nevoie dar incearca sa le iei din mancare, pana inveti ce ti-am spus mai sus, asta ca sa nu dai banii aiurea pentru ca daca nu faci ce ti-am zis mai sus cum trebuie, suplimebtele nu fac minuni.

| CristianPreda a răspuns:

Cu dieta nu ma prea pricep, dar ia niste Creatina(praf). O sa iti creasca rezistenta si forta. Sa respecti instructiunile scrise pe ambalaj.

| LastFight a răspuns:

Amino BCAA si sa mananci mult, dar sanatos. Fara grasimi, fara fast food, fara cola si bauturi cu acid, mancare gatita, cat mai consistenta. o dieta exacta gasesti pe site urile de profil. Si multa sala.

| Cosmin86 a răspuns (pentru LastFight):

De ce "fara grasimi"? Grasimile sanatoase sunt ESENTIALE.

| LastFight a răspuns (pentru Cosmin86):

Grasimile se depoziteaza in corp si vei munci mai mult sa le dai jos, iti poti asigura energia necesara din fibre, proteine si vitamine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru LastFight):

Serios? grasimile se depoziteaza?

Si atunci de ce sunt culturisti cu patratele care mananca 50 % grasimi?

Sau esti doar un COPIL MIC care nici macar nu stie ce sunt grasimile sanatoase?

| Cosmin86 a răspuns (pentru LastFight):

Banuiam ca HABAR NU AI.

DECI :

1. grasimile trebuie sa fie MINIM 15 % din ce mananci ( eu prefer 20-25 % )

2. grasimi sanatoase = nuci crude, migdale, caju, somon, ulei de masline, masline, unt de arahide, smantana, etc.

| LastFight a răspuns (pentru Cosmin86):

Copil mic? mai pushtiule...cand o sa ai anii mei, si de sala si de viata, atunci sa comentezi. Eu ii spun omului din experienta nu citit de pe nu stiu ce revista...hai pa:d

| Cosmin86 a răspuns (pentru LastFight):

Vad ce experienta...

| LastFight a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu te supara, de cat timp faci tu sala si la ce performante ai ajuns?

| NDC12 a răspuns (pentru LastFight):

Sincer nu vreau sa ma bag ca m-am saturat sa ma cert pe aici cu toti care sunt tari in gura si nu se lasa invatati ( nu fac referire la tine) dar Cosmin cam are dreptate.

| Cosmin86 a răspuns (pentru LastFight):

6 ani de sala, dar cu intreruperi.

performante ( la 90 kg ) :

- flotari la paralele cu 40 kg legate
- 1 tractiune cu 60 de kg in spate
- ramat cu 80 / brat
- L-sit 30 de secunde
- frog stand 1 minut
- stat in cap, 1 minut
- 8 flotari intr-o mana

Legat de grasimi:
http://www.culturism.ro/alimentatie/grasimile.html

| LastFight a răspuns (pentru NDC12):

Multumesc pentru opinie, fac sala de 10 ani si nu am nevoie sa fiu invatat. Si nu din orgoliu, dar nu ajungeam aici, daca nu eram invatat bine de maestrii mei, am facut 7 ani aikido, in paralel cu sala de forta, apoi dupa ce am ajuns la centura neagra, am lasat aikido si am pastrat dpar antrenamentele de forta pentru ca timpul nu-mi mai permite. bafta voua, urmati ce dieta doriti, fiecare organism e diferithappy

| LastFight a răspuns (pentru Cosmin86):

Dupa cum am scris la comentariul lui NDC12, faceti ce vreti, fratilor, e corpul vostruhappy Eu cu al meu fac ce vreau si am rezultatele dorite. bafta tuturor (peace).

| Cosmin86 a răspuns (pentru LastFight):

Apropo, ai auzit de Omega 3? Tot in categoria "grasimi" se afla si dupa cum stii, ajuta foarte mult la circulatie.

Alte grasimi ajuta la creier ( exemplu cele din nuci crude ).

| LastFight a răspuns (pentru Cosmin86):

Gataaaa omule, am incheiat subiectul...mananca tu ceafa de porc si shaworma si lasa-ma pe mine fara grasimilaughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru LastFight):

Exact cum spuneam : COPIL MIC. Ce explic eu si el intelege SHAORMA!

grasimi = nuci, migdale, masline, somon ( sau alt PESTE OCEANIC ), avocado, ulei de masline

AIA inseamna grasimi SANATOASE, COPIL MIC ce esti!

NU SHAORMA ( adica grasimi NEsanatoase ).

DE CE te duce capul asa greu? Ori esti copil mic, ori esti genul ala de om cu "scoala vietii" ( adica cu bacul picat )

| LastFight a răspuns (pentru Cosmin86):

Acum vad de educatie ai, din felul cum jignesti.

| Cosmin86 a răspuns (pentru LastFight):

De la peste, nuci, migdale si masline tu ai ajuns la ceafa de porc si shaorma!

Sunt mai multe tipuri de grasimi! Tu te referi la alea clasice si nesanatoase, eu ma refer la CU TOTUL ALTCEVA.

Pierd vremea cu tine, nici nu stii ce sunt grasimile!