| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani și 176 cm. Greutatea-64kg. Cine poate sa-mi recomande va rog frumos un program de antrenament pentru mușchi și un program de alimentație? Nu vreau sa am muschi de nu mai încap în haine, vreau sa fiu putin mai fit, adică sa se vadă diferența. Deocamdată sunt destul de slab. Am acasă spalier și gantere de 5 kg. Mai am și o banda de alergat. Va rog frumos sa ma ajutați!

7 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Nici daca faci 20 de ani de antrenamente nu o sa ai muschi sa nu mai incapi in haine, asa ca nu-ti mai fa atatea griji laughing)

| OPersoana176 a răspuns (pentru Cosmin86):

Un program de alimentație ști sa mi recomanzi?

| Cosmin86 a răspuns (pentru OPersoana176):

"stii", la persoana a doua e cu doi de "i".

Orice program care iti asigura 2 grame de proteina/kg-corp si 3-4 grame de carbohidrati pe kg-corp zilnic.

Exemplu ce mananc eu pentru masa musculara:

- dimineata: 3-4 oua + ovaz + muschi afumat + paine integrala + masline
- ora 10: nuci/migdale/caju
- ora 12: piept de curcan la cuptor cu orez + legume
- ora 15: muschiulet de porc cu cartofi copti (sau cartofi dulci)
- ora 18: vita la cuptor cu brocoli sau spanac (sau peste)
- ora 21: somon afumat fara garnitura sau 4 iaurturi

| OPersoana176 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ms mult și am observat si eu ca am greșit acolo dar n am mai avut cum sa editez. Ms de exemplu de program.

| Cosmin86 a răspuns (pentru OPersoana176):

E doar un exemplu, nu trebuie sa-l copiezi, eu am 95kg si peste 10 ani de antrenamente.

Asa si Arnold manca 3-4 kg de carne pe zi, dar pana nu ajungi la nivelul lui nu poti sa-i copiezi programul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Nu vreau sa am muschi de nu mai încap în haine" - fi fara griji ca pusul masei musculare e un proces lent. Orice program pentru incepatori. E plin internetul "novice program" etc.

| OPersoana176 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ms îmi recomanzi și un program de alimentație?