| Florin_Florescu_1995 a întrebat:

Am 17 ani si as dori sa ma apuc de sala, dar nu numai sala ci si mancarea pe care trebuie sa o mananc, cand sa o mananc.
De unde ar trebui sa incep?

Multumesc!

18 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Păi normal este sa incepi cu Micul Dejun, ca nu o sa incepi cu Cina! HA! HA! HA!

| BiuL a răspuns:

Daca ai bani cel mai bine ar fi sa mergi la un nutritionist, daca nu ideal e sa mananci din toate, adica variat, fructe, legume, lactate, dar si multe proteine ca tu ai nevoie pentru cresterea masei musculare. Ar fi bine sa eviti chestiile nesanatoase adica dulciurile, fast foodul, prajelile, alcoolul si nu uita de hidratare minim 2 litri de apa pe zi.

| fuzzer a răspuns:

Incepi cu un regim strict alimentar,aici te poate ajuta un nutritionist, si mergi la sala, dar nu prea multa ca strica, cu regularitate, deoarece organismul tau este inca in crestere si nu e indicat sa-l pui la efort.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Lapte, piept de pui, carne de vita, orez, cartofi fierti, carne de curcan, peste, si ca fructe... carne happy

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Depinde ce tip somatic ai. In al 2-lea rand poate organismul tau necesita o cantitate mai ridicata de aminoacizi decat la altii prieteni de ai tai. Totusi, pentru orice sportiv recomand albusul de ou (dimineata), orez (pranz) si seara cu 4 ore inainte de culcare manca ceva usor (fara carne deoarece se digera foarte greu si ingreuneaza stomacul peste noapte). In mare vorbind cam pe aici trebuie sa bati tu. Hai spor la sala si sa auzim de bine!

| Gabitzu9292 a răspuns:

Pai o dieta sanatoasa nu inseamna sa nu mananci decat fructe legume sau nu stiu ce inseamna sa mananci echilibrat si sa introduci cat mai multe fructe si legume carnea mananci zic nu multa la fel si lactate oua etc dar in mica masura si putine dulciuriwinking

| DyaNa1337 a răspuns:

Sa mananci mancaruri bogate in proteine, cam 5 mese pe zi, depasind capacitatea ta calorica (undeva peste 2300 calorii), de asemenea mancaruri bogate in fibre si nu uita de fructe si legume, si nu uita fara zahar si sare

| deathy a răspuns:

Decat sa intrebi aici mai bine cauti pe net un site de specialitate ca si asa e plin. Favoritul meu este http://www.bodybuilding.com/
Vei gasi informatii si despre nutritie cat si despre antrenamente si ciclizarea lor.
Incepe cu achizitionarea unei proteine, un shake dupa antrenament este esential. Sa ai cele 3 mese principale si 2-4 gustari. Nu uita sa mananci fructe si legume (eu prefer salata) pentru ca trebuie sa te detoxifici.
Citeste pe acel site pe care ti l-am dat si o sa inveti foarte multe! Spor la muschi!

| DjKeeBaB a răspuns:

Pentru prima oara ar trebui sa te duci la sala si sa vorbesti cu antrenorul, iti va spune el cel mai bine ce ar trebui sa mananci.
Sper ca te-am ajutat, bafta!

| rikimaru95 a răspuns:

Sa mananci multe legume si fructe si te poti duce la sala chiar de acum.

| Cosmin86 a răspuns (pentru rikimaru95):

Alt copil mic, tu cu "multe fructe si legume" pui muschi ma?

apuca-te de sah

| FunKys a răspuns:

Pai bun daca tu zici ca vrei sa te apuci de sala trebuie sa-ti faci un regim trebuie sa mananaci de 6 ori pe zi, 2 sa fie sanatoase iar celelalte 4 sa fie doar asa ce ciugulit. In general cat mai multa carne caci contine multe proteine, poti manca oua, branza, fructe salate caci si ele contin foarte multe proteine. Incerci sa dormi seara minim 10 ore, pentru ca corpul tau sa se refaca dupa efortul pe care l-ai depus la tara. Apropo sper ca stie ca dupa ce lucrezi o grupa de muschi iti va aparea febra musculara sa nu faci prostia sa faci chestia babeasca ca luai nu stiu ce antibiotic si faceai un dus cu apa calda si gata scapai de febra.Lasi febra musculara sa treaca singura deoarecele masa musculara prin febra acea se depune. Sper ca te-am ajutat iar daca vrei mai multe detalii add pe mess funkys. wats

| Cosmin86 a răspuns (pentru FunKys):

Serios? " celelalte 4 sa fie doar asa ce ciugulit"? Tu asa vrei sa pui muschi?

si inca ceva, DE CAND slate si fructe contin "foarte multe proteine "? NU CONTIN DELOC proteine alea.

Esti doar un COPIL MIC, nu?

| FunKys a răspuns:

Fac sala de 2, am 23 de ani si 95 de LG dar sunt numai muschi happy eu am folosit regimul asta daca eram un terchea berchea mai ziceai dar odata ce eu am facut si a dat rezultate nu ar fi avut rost sa te mint... de abia acum am si eu de gand sa bag steroizi pentru a participa la concursuri de culturism... fa ca mine si vei vedea ca vei avea rezultate favorabile

| Cosmin86 a răspuns (pentru FunKys):

La 23 de ani nu esti in stare sa dai un reply pe raspuns sa primesc si eu o notificare?

Da, rezultate favorabile cu salate, nu e de mirare ca ai nevoie de steroizi laughing

| FunKys a răspuns:

Cosmin86 daca tu esti pastilat mai pe scurt o famacie;) zici de mine ca bag si eu pentru prima oara danabol, nu mai suferi atata dupa muschi si mai intereseaza-te pe net citeste aici copilas http://www.sfatulmedicului.ro/......teine_9788 si ca sa-ti dau tie cosmine cu sala in cap aia care o vezi cand treci pe strada ia de aici su sighite http://www.ziare.com/articole/legume+bogate+in+proteine

| Wehes a răspuns (pentru FunKys):

Prietene, din link-ul ce ni l-ai impartasit tu, isi ia proteinele un om normal care nu face sport, NU un culturist sau orice alt sportiv care are nevoie de 1, 5-2g/corp.
Cum sa pui muschi cu 2 mese solide si 4 gustari? Trebuie sa fi nebun sa crezi asa ceva.
Legumele contin proteine dar foarte putine, nu proteinele de care are nevoie baiatu care a pus intrebarea, care trebuie sa bage carne, lapte, oua, peste etc.
TI-am citit si al 2-lea link, vezi ca, cartofii sunt carbohidrati nu proteine dar stii tu, tu esti desteptu si noi suntem prostii big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru FunKys):

Legume bogate in proteine INCOMPLETE, citeste ce inseamna proteina completa, ce inseamna proteina incompleta si vezi de ce proteina din legume este mai PROASTA

p.s. : chiar nu stii sa dai REPLY la mesaj? DE CE PUI MESAJ GENERAL?

NU MAI PUNE "MESAJ GENERAL" daca vrei ca cineva sa-l citeasca, cu mesaje generale utilizatorul NU ESTE NOTIFICAT ca i-ai raspuns!

La 23 de ani nu stii sa folosesti un amarat de "reply" ( sau "raspunde" daca ai browser-ul in romana ), dai raspunsuri generale.