| starsonthesky a întrebat:

Salut,

Am 17 ani si doresc sa ma apuc de sala, deoarece arat cam "skinny", cu 57kg.

Am nevoie de cateva sfaturi de la voi, imi e tare rusine deoarece merg prima oara acolo... Cam cu ce sa incep, ce aparate sa folosesc etc.

Stiu ca as putea face acasa flotari, genoflexiuni, abdomene, dar trebuie sa pun masa musculara pe mine.

O seara/zi buna.

3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Te duci la instructorul de la sala si ii spui ca esti incepator. Si o sa te ajute el cu un program si o sa-ti si arate cum se fac exercitiile.

E cel mai bine asa.

| elcosmin a răspuns:

Pai in fiecare zi faci altceva. De exemplu azi faci la maini, maine la picioare poimaine la spate etc. Cat despre aparate... Cand o sa te duci acolo n-o sa intelegi nimic, dar cu cat incerci sa le folosesti, le vei intelege. Eu zic ca daca te duci de 2 ori pe saptamana si ai o masa consistenta n-o sa mai fii skinny laughing). Si acasa poti incerca sa faci flotari si genoflexiuni, dar crede-ma ca nu e ca si cand te duci la sala

| TheChamp a răspuns:

Nu trebuie sa-ti fie rusine man, nu esti de vina ca esti slab, iar dorinta de a merge la sala e de apreciat, pai iti ei o sticla cu apa la tine si eventual niste papuci de schimb, si incepi cu o incalzire usoara ca la ora de sport, dupa aia te poti apuca de aparate, ridica pana in lunctul in care simti ca te solicita, dar nu prea greu incat sa nu poti sa ridici, intreaba antreborul cate serii sa faci si cum, sa consumi carne, e important, sa ai corpul alimentat cu proteine, multa bafta