| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 17 ani si vreau sa ma apuc de kickbox.
Sunt mai slab de fel.
Este bun pentru oricine sportul asta?
Capeti incredere in tine dupa un anumit timp?

9 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

E bun si capati incredere. Dar sper ca ai ceva forta ca totusi e sport de contact si nu faci cu el cine stie ce masa musculara.

| Crackman a răspuns:

Da nu stiu cu slabul, dar increderea de sine se face prin forra proprie.
Chiar daca ii spargi capul cuiva nu o sa ai incredere ci aroganta, pana in ziua in care pierzi.
Totul vine prin usoare lucruri care te multumesc pe tine primul si abia apoi pe restul.

| AnastasiaK a răspuns:

Prin orice sport capeti putina incredere si niciun sport nu e pentru oricine, e doar pentru cei pasionati.

| Kerre a răspuns:

Da, kickboxingu este pentru orice varsta, aproape toate stilulrile de lupta le poti incepe aproximativ la orice varsta. Cat tine de incredere, o vei capata in timp, usor cate usor. Daca iti place acest gen de sport eu zic ca nu ar fi rau sa te apuci de el.

| AlexDarius3 a răspuns:

Kickboxing inseamna bataie, deci baga niste muschi pe tine, niste flotari, genoflexiuni, abdomene si niste alergatura ar fi utila, cat despre incredere, da logic! Orice sport iti da incredere in tine.

| ArmywCode a răspuns:

Apuca-te de sala vreo 2 ani bazat pune niste carne pe tine si dupa apuca-te de kickbox ca altfel te sufla aia pe la antrenamente,

| AnastasiaK a răspuns (pentru ArmywCode):

Sporturile de contact sunt pe categorie de greutate si oricum conteaza mult mai mult tehnica decat forta/masa musculara. Nu ai practicat, nu?

| ArmywCode a răspuns (pentru AnastasiaK):

Eu zic ca-i naspa sa-l vezi pe unu anorexic care e numai piele si os sa faca kickbox.

| AnastasiaK a răspuns (pentru ArmywCode):

Si e si mai naspa sa-l vezi p-ala cum bate lejer (cel putin la puncte, daca nu-l face chiar ko) unul care e numai muschi dar nu face nicio arta martiala, nu?

Majoritatea luptatorilor la inceput nu au cine stie ce masa musculara (cei care se apuca inainte de 18), aia se castiga in timp, dar oricum nu e asta interesul. In general se tinteste catre o forta cat mai mare la o greutate cat mai mica. Exceptandu-i pe cei de la categoriile mari, luptatorii sunt destul de slabi de obicei.