| Culturism18 a întrebat:

Salut.
Am 18 ani 1.82 si 102 kg... Am forma corpului in asa fel incat nu arata de 100 kg arat de vreo 90... probabil am oasele grele
Am picioarele groase am si burta...
Vreau sa ma apuc de sala (am mai facut 2 luni dar degeaba nu m am tinut. )
Vreau sa ma ajutati cu o dieta cu care sa slabesc. Vreau sa ajung undeva la 90 kg si sa fac forma la piept si brate(la patratele nici nu ma gandesc, doar sa scap de burta si sa subtiez picioarele.
Vreau sa imi recomandati si niste proteine sau suplimente in caz ca e nevoie (nu pastile ) Si vreau sa ma lamuriti cu o chestie :Am citit pe net ca de la proteine si sala diferite pareri despre penis, uni zic ca le creste de la sala si proteine uni zic ca le scade.

5 răspunsuri:
| VladdDN a răspuns:

Pentru picioare : Aleargă în fiecare dimineaţă şi seară 10-15 minute.
Pentru burtă : fă abdomene, prima dată 15, după 20, şi tot aşa.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru VladdDN):

Abdomene pentru burta? altu complet pe langa!

Apuca-te de sah!

pentru burta : ALIMENTATIE ( 90 % ) si exercitii CARDIO (alergat, inot, bicicleta, etc. ) care conteaza doar 10 %

Auzi, abdomene!

| StefanMihai a răspuns:

ABDOMENELE nu topesc grasimea de pe abdomen... cele mai bune exercitii sunt ALERGATUL, COARDA, BICICLETA si cel mai important alimentatia!

Si eu am fost in aceeasi situatie ca tinewinking 18 ani, 1.82 si 93 kg...nici eu nu paream de 93 dar.

Am incepul prin a merge la sala. Alergam dupa fiecare antrenament 3 km si aveam grija la ce mananc!

Daca vrei sa te definesti iti recomand un regim cu alimente bogate in proteine, mese dese si putine, de fiecare data sa te ridici de la masa inainte sa te saturi.

La mine a dat roade. Dupa 3 luni de sala si de exercitii intense am ajuns la 80 kg si un corp acceptabilwinking

Sper ca te-am putut ajuta!

| StefanMihai a răspuns (pentru VladdDN):

Cum sa faca abdomene ca sa scape de grasime straight face eu cred ca voi nu sunteti sanatosi la cap. ALEARGA ALEARGA ALEARGA SARI COARDA SARI COARDA SARI COARDA + alimentatia desigur care este cea mai importanta!