| B530Mihai a întrebat:

Salut, am 18 ani si merg la sala de aproximativ un an si 8 luni. Cand m-am apucat de lasa cantaream 81 de kilograme, am slabit 17 kilograme, iar dupa o pauza de doua luni, respectiv din februarie m-am reapucat, iar din februarie pana acum am ajuns la 91 de kilograme, dar din pacate nu am tinut un regim alimentar sanatos, acum am 18, 1% grasime, 42% masa musculara. Am folosit doar gainer de la Universal (Gain Fast)si Nutritech (Total Mass 4200). De doua saptamani am inceput o perioada de definire, exercitiile le fac cu greutati mici si repetari multe (30-100), am inceput sa folosesc Iso Pure Protein (Natural Plus ), Creatine Monohydrate (Natural Plus ) si Amino 6000 (Dyamitze ). Intrebarea mea este urmatoarea, pentru aceasta perioada, de definire, ce suplimente ar trebui sa folosesc pe langa cele deja cumparate. Multumesc frumos

3 răspunsuri:
| kiri11 a răspuns:

Incearca suplimentul green coffee, pentru mine a avut efecte bune si s-au si mentinut. happy

| B530Mihai explică:

Salut, am 18 ani si merg la sala de aproximativ un an si 8 luni. Cand m-am apucat de lasa cantaream 81 de kilograme, am slabit 17 kilograme, iar dupa o pauza de doua luni, respectiv din februarie m-am reapucat, iar din februarie pana acum am ajuns la 91 de kilograme, dar din pacate nu am tinut un regim alimentar sanatos, acum am 18% grasime, 42% masa musculara. Am folosit doar gainer de la Universal (Gain Fast)si Nutritech (Total Mass 4200). De doua saptamani am inceput o perioada de definire, exercitiile le fac cu greutati mici si repetari multe (30-100), am inceput sa folosesc Iso Pure Protein (Natural Plus ), Creatine Monohydrate (Natural Plus ) si Amino 6000 (Dyamitze ). Intrebarea mea este urmatoarea, pentru aceasta perioada, de definire, ce suplimente ar trebui sa folosesc pe langa cele deja cumparate. Multumesc frumos

| Cosmin86 a răspuns (pentru B530Mihai):

Greutati mici si repetari multe NU inseamna definire, inseamna rezistenta.

Pentru definire se fac antrenamente tot cu greutati MARI, repetari putine doar ca :

1. adaugi cardio dupa fiecare antrenament
2. schimbi alimentatia ( maresti proteinele si scazi mult carbohidratii )