| robert1641 a întrebat:

Salut, am 2 intrebari scurte.
1. Daca fac volei de ceva timp si sunt bun, dar eu vreau sa merg la mate-info are profesorul voie sa ma bage el automat?

2. Daca da, pot sa fac ceva?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Profesorul/ antrenorul de volei te poate recomanda unui liceu sportiv, nicicum unui liceu de mate-info.
Acolo trebuiei sa dai exmane la matematica si eventual diferente.
Nu au nici o treaba, o ramura sportiva cu una a stiintelor fixe.
Ceea ce poti face, este sa inveti foarte bine la matematica si informatica sis a aplici la acel liceu, uramand ca in timpul liber sa practici sportul, daca mai doresti.
Ori, alegi un liceu sportiv.

| robert1641 explică (pentru Violleta2022):

El, nu poate sa ma bage la un liceu sportiv fara sa stiu eu,
nu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru robert1641):

Nu, el nu poate sa te bage la nici un liceu, nici macar cel sportiv, daca tu nu aplici pentru liceul repsectiv.
Oricum, la liceul sportiv sunt probe eliminatorii si in cazul in care faci sport de performanta, antrenorul tau iti va da o adeverinta pentru inscriere.

| robert1641 explică (pentru Violleta2022):

Da. dar eu oricum o sa fac la alt liceu si din alt domeniu.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu profesorul iti pune optiunile ci tu, impreuna cu parintii, asa ca el nu te poate impiedica sa mergi la ce profil vrei.

| Mituca a răspuns:

Tu alegi la ce profil mergi, si ai nevoie de note pentru a intra la acel profil. Profesorul nu poate face absolut nimic.