| Saw3Danny a întrebat:

Salut, am 25 ani, 1, 74 cm 75 kg si sunt cam ingust la umeri, port marimea M (am tras putin de fiare si ce-i drept vin hainele mulate pe mine la marimea asta si sunt fixe pe umerii rotunzi, asimilez repede la deltoizi si umeri dar parca doar ma ingros si nu capat forma de v, stiu conteaza foarte mult si structura osoasa, se mai poate determina alungirea oaselor la umeri prin ceva exercitii?

Răspuns Câştigător
| Paul754880338 a răspuns:

Nu. Acest exercitiu stimuleaza pectoralul minor, care se inserteaza pe cutia toracica undeva in dreptul umarului putin mai jos. Acesta este solicitat foarte mult la inotatori (vezi asemanarea miscarii bratului de la inot si pull over). De aceea apar inotatori ca avand pieptul mare si bineinteles pentru ca au adaptat cutia toracica in timp la efortul specific. Ti-am spus in 2 cuvinte de unde vine mitul ca pull over-ul mareste cutia toracica. Asa cum ai spus, ai grija sa nu te accidentezi fortand din entuziasm. Aceasta greseala este destul de frecventa in randul tinerilor. Asa cum ti-am spus (si eu si Cosmin) tractiunile vor lucra spatele, marele dorsal IZOMETRIC, iar indreptarile aceiasi grupa IZOTONIC. Acest fapt va permite muschiului o dezvoltare diferita ( in bine) pentru ca el va trebui sa se adapteze la doi stimuli diferiti.
In final am sa iti spun ca nu toti aratam asa cum ne-am dori, dar putem face intotdeauna ceva pentru a imbunatati imaginea din oglinda si daca nu suntem campioni. Deci, inca o data SUCCES si nu renunta!

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Tractiuni cu priza larga la bara faci? Alea sunt cele mai bune pentru forma de V.

| Saw3Danny explică (pentru Cosmin86):

Nu am facut tractiuni la bara insa ma gandesc serios sa includ aces exercitiu, am inteles ca chiar si flotarile au un rol important...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Saw3Danny):

Ce rol sa aiba flotarile, care sunt o miscare de impins? Tu ai nevoie de miscari de tras (tractiuni, ramat, indreptari).

Deci tu nu ai inclus cel mai important exercitiu pentru spate... way to go! Eu fac 3-4 tipuri de tractiuni la bara, apoi ramat cu gantera (pana la gantera de 70kg), si apoi indreptari cu haltera. Asa arata un antrenament de spate.

| Paul754880338 a răspuns:

La varsta ta oasele nu vor mai creste, insa esti inca intr-o perioada buna pentru a acumula masa si forta. Incearca sa bagi in antrenamentul tau tractiunile si indreptarile.

| Saw3Danny explică (pentru Paul754880338):

Pull over ul poate forta intinderea oaselor umerilor sau sa aduca cv cresteri semnificative? La forteze intinderea claviculei, omoplatilor, cutia toracica?(cand fac acest exercitiu simt cv presiune pe cutia toracica, muschii abdominali, triceps etc. incat mi e teama uneori sa nu disloc cv. sau sa rup vreun muschi mai rau )

| Paul754880338 a răspuns (pentru Saw3Danny):

Nu. Acest exercitiu stimuleaza pectoralul minor, care se inserteaza pe cutia toracica undeva in dreptul umarului putin mai jos. Acesta este solicitat foarte mult la inotatori (vezi asemanarea miscarii bratului de la inot si pull over). De aceea apar inotatori ca avand pieptul mare si bineinteles pentru ca au adaptat cutia toracica in timp la efortul specific. Ti-am spus in 2 cuvinte de unde vine mitul ca pull over-ul mareste cutia toracica. Asa cum ai spus, ai grija sa nu te accidentezi fortand din entuziasm. Aceasta greseala este destul de frecventa in randul tinerilor. Asa cum ti-am spus (si eu si Cosmin) tractiunile vor lucra spatele, marele dorsal IZOMETRIC, iar indreptarile aceiasi grupa IZOTONIC. Acest fapt va permite muschiului o dezvoltare diferita ( in bine) pentru ca el va trebui sa se adapteze la doi stimuli diferiti.
In final am sa iti spun ca nu toti aratam asa cum ne-am dori, dar putem face intotdeauna ceva pentru a imbunatati imaginea din oglinda si daca nu suntem campioni. Deci, inca o data SUCCES si nu renunta!