| d0mNNuLsMiTh a întrebat:

Am 8 luni de cand fac sala cu urmatorul program: Luni-piept.
Marti-brate.
Miercuri-pauza.
Joi-spate.
Vineri iar piept, Sambata-pauza si Duminica-brate... tot asa.
Iar acum as vrea un alt program, cine ma poate ajuta?

13 răspunsuri:
| SiLaS a răspuns:

De ce piept si brate de 2 ori pe saptamana? Tu nu stii ca muschii cresc in repaus sau te apuci si tu de sala ca toti copii si nu va documentati nici macar putin.Fiecare grupa o data pe saptamana.

| Seba77 a răspuns (pentru SiLaS):

Nu sunt de acord daca ai un minim de refacere corespunzatoare si un antrenament gandit care nu suprasolicita musculatora o grupa musculara are nevoie de 1 zi pentru a se reface, inclusive un sportive de performanta face picioare in perioada pregatitoare de 3 ori pe saptamana, daca ai face odata pe saptamana o grupa s-ar vedea efecte foarte greu si doar cu ajutorul aminoacizilor proteinelor etc...

| SiLaS a răspuns (pentru Seba77):

O grupa musculara mai ales cum este pieptul are nevoie de cel putin 72 de ore de refacere.Nu cred ca esti tu in masura sa imi dai mie sfaturi despre acest sport avand 8 luni de sala esti si foarte prost informat.Imi pare rau sa iti zic dar sunt multi ca tine care se apuca de sala fara sa se documenteze/

| Seba77 a răspuns (pentru SiLaS):

Imi faci impresia ca esti unul din cei care face odata pe saptamana o grupa si ai ajuns la rezultate vizibile cu ajutorul anumitor substante (danabol, aminoacizi...) este singurul mod de a creste in masa cu un singur antrenament pe saptamana la o grupa musculara.Am observant ca sti mult cand am citit un raspuns din partea ta referitor la cum trebuie mancate ouale fierte sau prajite si ai spus cum vrei ar trebui sa stii ca la un sportiv nu se recomanda mancaruri in ulei preajit...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Seba77):

Si tu consumi ZILNIC aminoacizi.

ORICE ALIMENT contine aminoacizi ( ma rog, aproape orice aliment, 99 % din ele ).

| SiLaS a răspuns (pentru Seba77):

Danabol este un steroid si nu cred ca o sa vreau sa consum asa ceva.Aminoacizii sunt consumati zilni si de tine si de mine din alimente.Ce vrei tu sa spui e ca am consumat suplimente, este adevarat.Dar sa nu crezi ca am ajuns la nivelul actual doar din suplimente, ar fi prea mult sa iti zic alimentatia mea zilnica deoarece este foarte mult de scris si este complicate plus costisitoare.In anii mei de culturism am adunat si eu destule informatii si nu cum fac altii poate si tu de pe internet, nu prietene am citit carti, nu reviste, carti.

| Seba77 a răspuns (pentru SiLaS):

Hai ca incepem sa ne intelegem nu trebuie sa imi spui costuriile suplimentelor si nici probgramul de alimentatie deoarece le cunosc prea bine nu vreau sa fac PST aici dar nu cred ca ai gasit in vreo carte sa se specifice faptul ca o grupa musculara trebuie lucrata doar o singura data pe saptamana sunt grupe care in perioada de volum se lucra si de 3 ori pe saptamana inclusive tu ai spus ca pieptului ii trebuiesc 72 de ore pentru refacere dar asta depinde de perioada pregatitoare in care te aflii, in perioada de fibrare nu ii trebuie asa mult timp iar eu i-am dat acestui baiat un program pentru incepatori nu pentru un sport de performanta ca sa-i trebuiasca 2 zile pentru refacere, in schimb tu ai inceput sa il critici daca e informat... daca era informat nu mai punea intrebarea aici.

| Andreea625 a răspuns:

Ziua 1 – piept & biceps
Ziua 2 – pauza
Ziua 3 – cvadriceps & biceps femural
Ziua 4 – umeri & triceps
Ziua 5 – pauza
Ziua 6 – spate & gambe & abdomen
Ziua 7 - pauza
Îl face unchiul meu sper sa-ti placa

| Seba77 a răspuns:

In primul rand trebuie inteles faptul ca doar 3 grupe musculare sunt principale in corp ( piept, spate si picioare ) doar la o persoana am vazut sa iti raspunda cu un program in care sa intre si picioare. -luni:piept, biceps, triceps
-marti: picioare (tot ce cuprinde coapse, biceps femoral, gambe, sa nu faci niciodata geno pana jos deoarece fortezi genunchii )
miercuri: spate, abdomen
joi:piept, biceps, triceps
iar vineri poti face un circuit de aparate mai usor pentru a detensiona musculatura.
Sa nu uiti de incalzire buna inainte cel putin 800m alergare pentru a ajuta inima sa pompeze mai bine sangele, este altfel si calitatea antrenamentului dupa ce faci alergare, pe langa astea sa ai grija la refacere pentru a evita intinderile, contracturile etc... succeswinking

| SiLaS a răspuns (pentru Seba77):

3 Grupe principale in corp? Bratele nu sunt grupe principale? Se pare ca nu ai nicio treaba cu sportul asta! Te-as ruga sa mai acumulezi ani de sala, sa faci macar jumate din cata am facut eu pana in acest moment si dupa mai vorbesti.Nu mai lasa comentarii ca altii se iau dupa tine si fac prost.

| Seba77 a răspuns (pentru SiLaS):

Vai de mine daca ar fi dupa tine toata lumea ar face o zi pe saptamana o grupa nu prietene ai auzit de grupe complementare una din ele sunt bratele hai sa iti explic si de ce... pentru ca orice exercitiu ai face nu actioneaza singular de exemplu piept te ajuti si de brate mai exact de triceps si umar.

| yyyyyooooo a răspuns:

Luni: piept si triceps
marti abdomen si cardio
miercuri pauza
joi biceps si deltoizi
vineri spate

| Cosmin86 a răspuns (pentru yyyyyooooo):

Fara picioare? Esti doar un COPIL PAMAPALU care isi da si el cu parerea, nu?