| Deliric95115 a întrebat:

Am aproape 16 ani, 182 si aprox. 70 de kilograme. Am facut sala 5 luni de zile, si se vad rezultatele.Dar sunt nemultumit din cauza cutiei mele toratice. In clasele primare,inloc sa tin ghiozdanul pe ambii umeri,il tineam doar pe cel drept,multi ani. Chestia asta a cauzat dezvoltarea mai mare in partea dreapta decat in partea stanga a cutiei toratice, si e cam ciudat. Nu se observa daca te uiti, dar cand pun mana se simte diferenta pieptului... ca si cum ar fi mai in fata partea dreapta. Intrebarea mea este :
Ce pot face ca sa imi fac cutia toracica sa fie EGALA? Nu stiu daca mai sunt in dezvoltare (de oase vorbind) si caut o solutie cat mai repede posibil...
Multumesc pentru timpul acordat si va astept raspunsurile!

4 răspunsuri:
| DovleacTurbat a răspuns:

Pectoralul drept e mai dezvoltat decat cel stang? Daca da, la fluturari cu gantera, la impins, la fluturari din diferite unghiuri, inclinatii iti lucrezi pectoralul drept la aceeasi capacitate cu cel stang. De exemplu faci fluturari, iar cu dreapta duci lejer 10 repetari, iar cu stanga le faci tras de par. In loc sa faci asa poti face 8 lejer cu stanga si 8 lejer cu dreapta sau ma rog e un exemplu, ideea este sa-ti antrenezi pectoralul drept la acelasi nivel cu cel stang chiar daca simti ca, cu dreapta mai puteai sa bagi.

| Deliric95115 explică (pentru DovleacTurbat):

Muschii sunt la fel. Vorbim de cutia toracica(os)...

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Deliric95115):

A, consulta un specislist, fa o serie de investigatii, n-are rost sa ne dam noi cu parerea.

| SERIALS a răspuns:

Cate kg aveai inainte sa faci sala?