| FaraNumePls a întrebat:

Am aproape 16 ani si 1 70. Sunt complexat din cauza faptului că sunt slab. Nu sunt piele si os dar mai mereu mi se spune ca sunt foarte slab. Eu am 45 de kg. De mâncat mănânc cat sa ma satur (nu ma mănânc foarte mult dar eu ma satur repede). Ma gândeam sa merg la sala, sau sa iau steroizi(stiu ca multe persoane spun ca nu e ok dar vreau sa scap de toate astea). Aveți sfaturi? Ce as putea face?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Consuma mai multe grasimi, ele ingrasa cel mai rapid, slanina man, cumperi un kg de slanina, sunca si bagi cu ceapa si usturoi sa vezi ce sistem bun imunitar o sa ai

| Wr3nch a răspuns:

Sa ii lasi in pace si sa iti vezi de treaba ta. Steroizii distrug organismul ( chit ca o fiu contrazis de o gramada de ''sportivi'') si nu te ajuta cu nimic pe termen lung. Daca tu esti sanatos si te simti nu ar trebui sa iti pese de ce zic altii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la nutriționist.

| ibaal a răspuns:

Ia steroizi si ai sa mori si tu pe scaun la frizer ca ala de-l arata la stiri, de 30 si ceva de ani. Ai nevoie de cineva care sa te scuture nitel. Eu iti zic ceva, reallaughing
pana sa o cunosc pe sotia mea, acum cativa ani, beam si fumam, ieseam cu baietii, viata de golanrolling on the floor desi nu mai eram chiar la 25 de ani(nici n-aveam de gand sa ma insor sau sa am o relatie prea serioasa)
mergeam la sala,am luat si proteine,si etc,si etclaughing
Dar,nu castigam prea multa masa muscularalaughing
mancam foarte putin si bagam scuza asta pe care o ai si tu. Acum zici ca nu mai ai pofta de mancare,asa ziceam si eu,dar,de fapt,eram un puturos,preferam sa mananc putin si sa mai "pufai" cate o tigara si sa pretind ca sunt eu mare "sanatos",ca trag de fiare,dar,ai @%#&@ muschi nu se prind de mine. Asculta-malaughing
Daca esti asa cum eram eu,(foarte afectat de greutatea mea,dar, o ardeam chill) laughing
trebuie sa stii asa!
Fa o lista si cu "prostiile" pe care le faci,fumezi,bei,cat dormi? Ce mananci?
Nu stiu despre tine,eu, cum ziceam,pana sa o cunosc pe sotia mea,stiam ca am niste "probleme",insa le ignoram,spuneam ca asa sunt eu,oricat as manca,nu ma ingraslaughing vrajeala,eu nici nu prea mancam bine. Ea,pe cuvant,cel mai bun dar pe care l-am primit,nici ca ii pot sa multumesc Universului ca mi-a dat-olaughing n-o merit,dar,a fost rabdatoare cu mine,m-a "citit" si m-a ajutat mult...
nu stiu ce a fost cu mine,m-am indragostit de ea nebuneste si am facut tot ce a zis earolling on the floor
am renuntat la fumat, la alcool, am inceput sa dorm, sa mananc, adica sa MANANC si nu sa ciugulesc ca o divalaughing
si in putin timp, incepusem sa vad diferenta. Acum (ani mai tarziu)am 108 kg, sunt inalt, este greutatea mea ideala, oscilez rar, 1-2kg,in sus sau jos,merg regulat la sala,am renuntat la proteine si se vede totul asa cum ar trebui,bine definit, fara surplus. Tie iti spun, ori iti trebuie cineva care sa iti dea o lectie de "tough love" ca in cazul meu si sa te trezeasca la realitate sau sa iti impui tu clar, nu sa cauti scuze, sa iti impui si sa respecti riguros un program. Pentru ca nu este nevoie mereu de nutritionist, sa fim seriosi...sunt alegerile noastre. Ca si daca mergi la ala si iti da un program pe care nu il respecti, degeaba. Asa ca, stabileste-ti un tel, si nu te lasa!
Nu este neaparat o problema medicala, probabil e delasare.
BAFTA!
P.S. Ti-am scris atat pentru ca m-am cam regasit in povestea ta cand eram si eu mai tanar, si sper sa te ajute!big grin

| FaraNumePls explică (pentru ibaal):

Mersi, imi place ca ai scris mult laughing eu nu fumez si nu beau, de dormit dorm vreo 7 ore. Aseara m-am culcat pe la 2 Si m-am trezit la 7. Dar nu simt nevoia de mai mult laughing si legat de mâncare, mai mult gust si nu mănânc orice laughing

| ibaal a răspuns (pentru FaraNumePls):

Deci,acolo e bubalaughing
lasa "ifosele" ca nu esti diva si mananca, nu gustalaughing
ca si daca mergi la nutritionist, ala la fel iti spune. Si daca maresti aportul caloric, o sa vezi ce repede vei pune carne pe oaselaughing

| FaraNumePls explică (pentru ibaal):

Nu stiu ce sa zic.

| oceanoflove a răspuns:

Persoanele care nu reusesc sa puna pe ele oricât de mult ar mânca sau ar mânca mâncare cu grăsime se numesc ectomorfe. Dacă vrei să crești masa musculara ar trebui să faci sala, sa tragi de fiare.

| Pandicornita a răspuns:

Consulta un nutritionist. Oricum, nu este nimic rau in faptul ca esti slab

| Sonia137 a răspuns:

Du-te la un nutriționist. Sau din cate stiu ai putea sa iti iei vitamina B sau complex pentru pofta de foame, dar în niciun caz steroizi.