| AltuOarecare1 a întrebat:

Salut, am cautat pe internet studii despre cresterea musculara si potentialul maxim aproximativ pe care poate un om sa-l aiba. Dupa studiile lui Lyle McDonald un adult creste 500-600 de grame de masa musculara pe luna in primul an.Eu am 16 ani si am crescut in primul an de sala 15 kg de masa musculara.
Dupa studiile citite un om in primii 4 ani de zile poate obtine 18-22.5 kg de masa musculara. Dupa genetica si antrenamente cam pana la ce masa musculara pot ajunge si ce studii mai exista despre domeniul acesta?

6 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

"Dupa genetica si antrenamente"
ce intelegi prin genetica? mor de curiozitate!

Răspuns utilizator avertizat
| AltuOarecare1 explică (pentru Bizon95):

Structura moleculara și a genelor. Ma refer ca dezvoltarea și adaptarea corpului se face mai ușor. Cum sunt unele celebrități din fitness de se numesc "monștrii genetici".

| Bizon95 a răspuns (pentru AltuOarecare1):

"Dupa genetica si antrenamente"

sugerase-i ca ar putea fi imbunatatita genetica aia ^^

| Ineys a răspuns:

Nu ai pus 15 KG de masa musculara pura. Cantaru cantareste si grasimea. E mai complicat putin sa iti cantaresti doar masa musculara.

| AltuOarecare1 explică (pentru Ineys):

Mi-am calculat și nivele grăsime și în anul asta am sărit um ar fi la împins la piept de la 20 la 130