| triffin a întrebat:

Salut, am cumparat acum 2 zile o bicla KTM de la Hervis cu frane pe disc hidraulice.
Inainte de a pleca cu ea din magazin, vanzatorul a fost cu ea in spate si a spus ca reglat-o si uns-o.
Nu stiu ce i-a facut.
Problema e ca scartaie franele foarte tare. E normal? Sa fie ca e noua?
Sa fie de la unsoarea pe care i-a aplicat-o? Daca sterg cu servetel discul, ramane ceva negru pe el.
Am mers cu ea doar o data pana acum si zgomotul este la fel de tare.
Se duce in timp?

Răspuns Câştigător
| NRazvan a răspuns:

De obicei frana pe disc scartaie cand prinde nisip ceva. Discurile nu se ung cu nimic doarece risti sa nu tina frana. Cand eram mic(5ani) am pus lichid de frana pe janta, sa tina mai bine frana, bine inteles ca m.am protapit in poarta. Du.te cu bicicleta inapoi la magazin si spune.i omului ce problema are. Sau si mai rapid, ai putea sa dai un telefon acolo si sa-i descrii ce se intampla.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la un meserias sa le regleze. Pot fi mai multe cauze. Ungerea discului de frana nu face sa scartie dar nu va tine frana. Discul se poate spala cu benzina sau diluant.

| cyupaku a răspuns:

Mergi la magazin solicita remedierea problemei urgent