| Davidalexander a întrebat:

Salut,am facut calisthenics 6 luni, iar de aproape 3 luni fac sală. Problema e urmatoarea, pana acum m-am antrenat de 6 ori pe sapt (spate /piept,brate umeri,picioare,spate piept,abdomen, cardio), acum nu mai pot pentru ca a inceput liceul.Rezultatele au fost satisfacatoare,eu vreau sa continui cu dezvoltarea in masă,dar scoala e prioritatea mea cea mai mare.E clar ca trebuie sa imi schimb antrenamentul, luni sa fac piept cu abdomen,miercuri brate,umeri,abdomen,vineri spate abdomen, sambata picioare abdomen, cardio cand apuc.Problema e ca nu stiu cat de bine este, am cateva dubii...nu stiu daca un antrenamentul pe sapt pe grupa musculara ajunge. Voi ce credeti? ce mi ati recomanda sau ce parere aveti?
Multumesc frumos anticipat!
Am 16 ani btw

2 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ajunge.

Dar, daca vrei sa antrenezi o grupa de 2 ori pe saptamana, foloseste programul push-pull-legs (cauta pe net).

Pe scurt, in loc sa te antrenezi pe grupe te antrenezi pe tipul de miscare.

Impins = grupele piept, deltoizi anteriori, triceps
Tras = spate, deltoid posterior, antebrat

Si faci exercitii de baza. Spre ex. antrenamentul meu:

zi de tras: tractiuni pentru spate la bara (cu discuri legate de mine), ramat cu gantera, indreptari, tractiuni la bara pentru biceps

zi de impins: impins inclinat cu gantere, impins orizontal, impins pentru umeri cu bara (presa militara), flotari la paralele

picioare si abdomen: clasic. genuflexiuni cu haltera, fandari, extensii/flexii, gambe la aparat, crunch si ridicari de picioare pentru abdomen.

| Kerre a răspuns:

De 6 ori pe saptamana sa mergi la sala este deja peste medie, incearca sa mergi la sala 3 - 4 zile pe saptamana si sa combini grupele de exemplu:

Luni: Biceps / Spate

Miercuri: Piept / Triceps / Umeri

Vineri: Picioare / Abdomen

Daca doresti poti sa mai adaugi o zi intre cele enumerate, poti sa le schimbi oricand dupa preferintele tale.