| anonim_4396 a întrebat:

Am facut febra musculara la abdomen de la exercitii si sunt curios daca am continua ce s-ar putea intampla? Durerea ar creste sau nu ar mai exista?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

O sa te supra-antrenezi daca lucrezi in continuare, lasa muschii sa se refaca 100 % inainte sa-i lucrezi din nou.

De-aia e recomandat 1 grupa / saptamana, sa aiba timp sa se refaca complet.

9 răspunsuri:
| alexs99 a răspuns:

Depinde de fiecare, dar in general iti va trece.

| BracKMyhay95 a răspuns:

Depinde de om de ex: eu in trecut am vrut sa fac flotari in fiecare zi(proasta decizie din multe muncte de vedere) si in prima zi a mers bine a-2a zi aveam febra usoara dupa seara am facut iar a-3a zi simteam ca mi s-au rupt muschii. deci nu se stie sigur

| Jee354 a răspuns:

Durerea ar creste categoric. Daca tu nu prea faci des exercitii, muschii tai se supraincarca pentru ca tu nu faci des exercitii, faci dintr-o data multe si muschii tai nu sunt obisnuiti cu atatea exercitii..Nu m-am explimat prea clar dar sper ca ti-am fost de ajutor.O zii buna sa ai!

| Flaviia16 a răspuns:

Cine ti-a spus mai jos ca durerea ar creste e o mare prostie! Febra musculara apare pentru ca lucrezi o parte a corpului pe care n-ai mai pus-o sa faca efort de ceva timp si in momentul in care lucrezi, acea parte primeste mai mult sange happy tu facand exercitii zilnice durerea dispare pentru ca muschii se obisnuiesc cu efortul. Daca lucrezi in continuare trece in 2 zile iar daca nu mai lucrezi pe ideea ca te doare o sa dureze in jur de o saptamana, o saptamana jumate

| MioaraParalescu a răspuns (pentru Flaviia16):

Da ai dreptate!
Dar indicat ar fi sa nu mai pui muschii si a-2-a zi la treaba, sa ii lasi sa se refaca.
Un muschi are nevoie de 48 de ore pentru a se reface complet

| designerbugatti2012 a răspuns:

Nu este adevarat ce zice jee! Daca o sa faci exercitii pentru cresterea masei musculare la burta iti va trece durerea sau daca nu iti trece i-a 3 lingurite de zahar
Pliz funda.

| Cosmin86 a răspuns (pentru designerbugatti2012):

Zahar? ceva mai stupid nu stii?

cersetor de funde

| Simmi a răspuns:

Durerea se reduce in cateva zile.

| mvmi25 a răspuns:

Eu sunt de acord cu flaviia16 pentru ca am mai facut tot asa la abdomen si dupa 3 zile nu am mai avut nimic