| Sebi068900 a întrebat:

Salut, am fost la antrenamentul de kickbox ieri si la incalzire a trebuit sa face spagatul sau sa incercam sa ducem pana in punctul in care doare cel mai tare si sa stam acolo timp de 2 minute. A trecut o zi si inca ma doare in ambele parti merg foarte greu nu ma pot misca etc. Ce este de facut macar sa nu mai simt asa de tare durerea

2 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Sa spart un zgârci din capătul unui tendon daca vrei sa te repari poti sa faci rmn si sa stai ușurel 4 ani că te obișnuiești cu durerea și după 6 ani o sa ți-se pară că nici nu te mai doare o să te gândești la alte lucruri o să facă parte din viața ta ca și când ar fi ceva absolut normal.

Sau să te duci la medic la neurochirurg si sa faci RMN
Apoi iti va dpune ca si o basta si exista posibilitatea chiar el sa greseasca sa te lase cu dureri groaznice caruia sa nu aiba nimeni ce sa le faca ca sa se opreasca sansele sunt de 50%.

Dar in maxim 10 ani de mers atent aproape o sa îți treacă și fără operație

Sau sa continui antrenamentele pana cand se rupe sparge de tot
Apoi te va durea si se va vindeca facand antrenamente in continu si in decurs de 3 ani de facut spagat cu dureri groaznice coepul tau o sa invere sa faca sport chiar daca poate ca te doare dar o sa ajungi sa crezi ca nu te mai doare ot ca creierul tau va invata sa ignore acea durere si nu se va mai gandi la ea nu o sa o mai ia on consideratie creoerul exact ca si cand l-ar durea pe vecinu ca si cand e o durere e acolo dar nu iti apartiene.o sa reusesti psihic sa o izolezi si sa re convingi ca este si ea ca un bagaj ca si cand nu ar fi la tine in corp
O sa reusesti prin exerciții yoga mintale sa poti sa te gândești ca nu iti apartine
Si sa te obișnuiești sa traiesti cu ea ca si cand l-ar durea pe scaun nu pe tine

| luismunteanu a răspuns:

Pune compresa cu gheata și stai așa câteva ore întins cu compresa și dacă durerea persista mergi la medic