| AdyYingYang a întrebat:

Salut..am inceput de curand sa fac exercitii pentru masa musculara si m-am gandit sa iau si shake uri proteice facute acasa..adica:500ml lapte, 2 albusuri, 1 banana, 2 lingurite de cacao, ciocolata neagra si miere ca indulcitor. vreau sa stiu daca este bun..mentionez ca sunt de la tara, iar ouale si laptele sunt 100% naturale..multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

1. laptele incetineste absorbtia proteinelor
2. ouale crude au o enzima (avidina) care IMPIEDICA absorbtia proteinelor

Ce faci tu nu e un shake proteic, e un TERCI bun de nimic.

Mai documenteaza-te si tu, mai bine mananci o friptura.

O friptura are proteine de calitate, absorbtie buna, are si creatina si vitamina B6.

3 răspunsuri:
| RobertVali111 a răspuns:

Daca consumi proteina din oua crude ea se absoarbe mai greu si exista si riscul de a lua salmonella. Despre shake nu stiu, raspunsul meu este asa mai off-topic.

| AdyYingYang explică (pentru Cosmin86):

Aha..tre' sa mai citesc..mersi! oricum gustul nu e rau laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru AdyYingYang):

Da, dar vrei pentru gust? sau pentru proteine?