| hgcl a întrebat:

Salut, am inceput sa merg la sala de 3 luni in care am reusit sa scad din kg, iar acuma incep sa mai definesc muschii, vreau sa stiu daca Carnitine sau orice alt produs de ardere ar merge cu un produs de crestere a masei musculare, sa ard grasimi si sa pun si masa?

12 răspunsuri:
| AntrenorFitness a răspuns:

Nu merge!
E ca si cum ai calca si pedala de frana si de acceleratie deodata. Mergi pe program de definire, cu L-carnitina ca si arzator de grasimi si pentru a pastra masa musculara poti opta pentru BCAA, Glutamina si un concentrat proteic. L-carnitina ii aminoacidul responsabil cu arderea grasimilor din organism, BCAA is cei 3 aminoacizi responsabili cu cresterea masei musculare, glutamina este cel mai abundent amino din organism si este si anticatabolic iar proteina pentru tonus si refacere, pentru pastrarea greutatii optime.
Gasesti pachete gata facute http://www.megaproteine.ro/......-Definire/

| Numero1 a răspuns:

De ce nu vrei tu sa cresti in masa musculara mai intai si abia dupa aia sa te definesti! Este si mai simplu si mai posibil! Pentru ca altfel nu gasesc nici-o solutie pentru tine sad, intr-un timp facusem greseala sa fac cardio in acelasi timp cu bodybuilding-ul... BIG MISTAKE fratilor nu faceti cardio deloc mai ales daca sunteti ectomorifi, construiti-va masa musculara si dupa aia scapati de orice grasime!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Numero1):

Aici te contrazic putin, eu bag cardio la fiecare antrenament ( sar coarda inainte si dupa, iar vara alerg dupa ) si totusi am crescut in masa.

ideea e sa nu exagerezi cu cardio, 5-10 min inainte si 10-15 minute dupa antrenament e foarte OK

| Numero1 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da ai dreptate dar este dreptul meu sa refuz orice format de cardio, sincer pentru obiectivul meu strict mi se pare neinteresant si inutil sa fac si cardio mai ales ca sunt un ectomorf in adevaratul sens al cuvantului.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Numero1):

Putin cardio mareste pofta de mancare big grin

dar faci cum vrei, eu zic doar sa te mai documentezi putin tongue

| Numero1 a răspuns (pentru Cosmin86):

La fel si zeama de varza mareste pofta de mancare laughing consider ca trebuie sa ma mai documntez mult de tot insa cu greu am sa-mi schimb parerea despre cardio, ok e sanatos dar nu este ce-mi doresc eu acum. Sincer sa fiu de mic am urat sa fug sau sa alerg la ora de sport.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Numero1):

Si eu, de-aia sar coarda, e un cardio foarte diferit de tot ce-ai facut tu pana acum big grin

cand o sa ajungi sa faci duble ( sa treaca de 2 ori pe sub picior pana atingi pamantul ) o sa vezi cum iti rupe abdomenul si gambele big grin

si e si o incalzire foarte buna ( faci rotatia incheieturilor, dar ca lumea, nu de cateva ori cum se face cu gantera + coate, umeri, e tc. )

| Numero1 a răspuns (pentru Cosmin86):

Asta e adevarat! E un cardio mai destept pentru ca iti antrenezi gambele si abdomenul mai intens decat la banala alergare pe banda sau bicicleata dar totusi desi am picioare lungi spun pas. Urasc sa-mi bata inima ca dracu si sa rasuflu ca naiba laughing pe cand pomparea muschilor imi place la nebunie iar acea senzatie dupa antrenament este extraordinara!

| hgcl explică (pentru Numero1):

Cardio fac de 3 ori pe saptamane...

| Cosmin86 a răspuns (pentru hgcl):

Ia carnitine cu aminoacizi sau un izolat proteic, ca sa MENTII masa musculara ( oricum pierzi din ea la definire, dar sa pierzi cat mai putin )

| AntrenorFitness a răspuns (pentru Numero1):

Sigur, in functie de perioada de antrenament poti sa faci sau nu cardio. Ideea e ca putin cardio nu strica, pentru ca antreneaza sistemul circulator si pregateste organismul pentru antrenamentul de urmeaza.
http://www.despreculturism.ro/incalzirea-creste-forta-cu-13.html nu vreau sa-ti schimb parerea, doar sa-ti faci si o alta idee. E interesant articolul!:D

| Numero1 a răspuns (pentru AntrenorFitness):

L-am citit