| MuzicantulSSS a întrebat:

Salut, am inceput sa merg la sala de aproximativ 3 luni fara sa consum nici un fel de suplimente. Astazi mi-am cumparat o cutie de creatina monohidrata si una de BCAA+Glutamina (ambele sub forma de praf).
Care ar fi cel mai indicat moment/e sa beau shake-urile si in ce doza?
Pot sa combin cele doua suplimente intr-un singur shake?
Conteaza in ce cantitate de apa sa le amestec?

Multumesc anticipat. happy

Răspuns Câştigător
| aXy99 a răspuns:

Atat BCAA-ul cat si glutamina le gasesti in proteinele pe care le iei din alimente. Ai cam dat banii degeaba, fara suparare. Creatina e mai greu de luat ce-i drept, asta ar putea fi utila. Glutamina NU este un aminoacid esential, poate fi sintetizat din alti compusi (nu neaparat din proteine!). Mai bine luai o pudra proteica.

| MuzicantulSSS explică (pentru aXy99):

Mulțumesc pentru lămurire.

9 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Cica e un echilibru... cu cat dai mai tare la muschi, cu atat f.i ficatul mai tare.

Eu am impresia ca e adevarata zicala.

Ma astept sa aflu de la tine...

| aXy99 a răspuns (pentru cristimihailov):

Nu este. Sunt inutile acele prafuri. Acei aminoacizi ii gasesti si in mancare, nu il vor afecta. Din pacate nici pozitiv.

| cristimihailov a răspuns (pentru aXy99):

Normal ca mai sunt si urme de chimicale folosite in procesul de extractie, cele pentru conservare, cele pentru forma.

De aceea ma intrebam cand se va trezi baiatul cu ficatul terminat...

| aXy99 a răspuns (pentru cristimihailov):

Fiind ultrafiltrate si sub forma de pudra nu au nevoie de conservant. Indulcitorul poate fi natural: stevia. Daca e vorba de procesare, chestia asta poti sa o spui la TOATE alimentele procesate. La fel poti spune si despre legume, ca au pesticide, despre carne ca are nu mai stiu ce hormoni, despre peste ca e infestat cu mai stiu eu ce radiatii si petrol. Nu mai bine nu mai mancam nimic si murim de foame? laughing

| aXy99 a răspuns (pentru cristimihailov):

Acum mi-am dat seama ca de fapt eu vorbeam de pudrele proteice, nu despre ce a zis el. In orice caz, 99% e la fel si in cazul asta. Am luat si eu creatina si proteine din zer (sub forma de pudra) timp de doua luni de zile, iar analizele mi-au iesit perfecte.

| cristimihailov a răspuns (pentru aXy99):

Aici intervine un concept numit concentratie. Sau pe engleza animal magnification.

Cand mananci toata ziua grau cu pesticide, corpul tau asimileaza si le depune in grasime. Iar asta face vaca toata viata, de cateva ori pe zi. Acum tu iei vaca si o mananci. Din punct de vedere al pesticidelor le consumi la o doza mult mai mare. Asta lasand la o parte partea ca vacile alea primesc antibiotice (ceea ce face ca banale bacterii sa se obisnuiasca si sa devina imune. Nu te doare prea tare... dar daca esti bolnav si mananci ceva slab de vaca...

Discutia e lunga. Prea lunga.

| aXy99 a răspuns (pentru cristimihailov):

Ai o impresie tare gresita daca crezi ca toti crescatorii de animale folosesc hormoni si antibiotice.

| cristimihailov a răspuns (pentru aXy99):

Da poate...

Insa pana acum nu am auzit crescatori de animale care sa trateze vacile cu ceai si comprese calde cand acestea sunt racite.

Stiam ca daca se prinde cineva ca vaca va muri de vreun cancer/infectie, etc... se trimite de urgenta la abator.

Daca nu fierbi bine cancerul ala, leucemie, etc. inainte sa il mananci... vei experimenta pe viu cum bacteriile/virusurile trec bariera interspecie...

Sigur ca toti iti vor spune ca vaca era in fericire maxima xand si-a dat viata pentru a ajunge in farfuria ta...

Iar asta e doar o bucatica din varful icebergului.

Eu am lucrat in domeniul acesta.
Si din nefericire pentru tine, chiar am vazut aceste lucruri pe viu.

De atunci am sarit baricada la vegani.
Dar e in regula. Vaca are vitamine. Vitamina D (aiurea), fier, b-urile, etc.

Tu poti sa crezi asta. La fel de adevarat este ca daca te gandesti Jizas a trait sa zicem 33 de ani dupa biblie. 80 dupa alte scrieri. A facut cateva tone de pipi la viata lui. Teoretic in fiecare litru de apa de pe pamant ar trebui sa gasesti un atom din pipiul sfant.