| Stefa0012 a întrebat:

Salut, am inceput sala de putin timp si vreau sa incep o perioada de slabire/definire. Vreau sa folosesc ca suplimente L-Carnitina, CLA, Creatina si Proteine. Vreau si eu niste pareri despre aceasta combinatie de suplimente in perioada de slabire.Tin sa mentionez ca mananc in deficit caloric si tin cont de macro nutrienti.

Răspuns Câştigător
| bavl a răspuns:

Deci, ca sa ne intelegem.
Trebuie sa iti stabilesti obiectivele : - slabit
- Masa musculara.
De ce iti spun asta, pentru ca mai sus ai mentionat ca vrei sa folosesti atat Carnitina cat si Creatina + Proteine.
Daca vrei sa slabesti te concentrezi strict pe asta si folosesti Carnitina + restul din gama asta.
Daca vrei sa pui masa musculara folosesti Creatina cu Whey-ul ( Proteine.) + mesele regulate.
Nu poti sa slabesti si sa pui masa musculara in acelasi timp. Astea trebuie facute pe rand si cu rabdare.

| Hades98 a răspuns (pentru bavl):

Si nu poti sa te definesti si in acelasi timp sa-ti mentii masa?
Cu creatina nu sunt tocmai de acord, dar exista creatina spre exemplu Care-Alkalyn care nu face retentie de apawinking
Whey-u cu ce strica?! E rau daca isi face aportul zilnic de proteine?

| Wehes a răspuns (pentru Hades98):

Evident ca poti sa te definesti in acelasi timp si sa-ti mentii masa musculara.
Dar el nu vrea definire, el vrea sa slabeasca..sa dea cateva kg jos, sa nu confundam slabirea cu definirea.
Poate frumos sa slabeasca, apoi sa puna masa si sa o defineasca in final.
Dar toate astea nu le poate face in acelasi timp.

| Hades98 a răspuns (pentru Wehes):

Cum sa vrea sa slabeasca, tu te auzi?
Adica ai fi atat de, nu vreau sa jignesc,.
Cum sa vrei sa slabesti si din masa musculara si din tesut adipos, eventual poate vroia sa zica tonifiere, nu slabire, tot un personal trainer sunteti pe aici

6 răspunsuri:
| Hades98 a răspuns:

In loc de CLA, poti lua pur si simplu pastile de Omega 3, creatina nu e neaparata, poti folosii BCAA in loc de ea, pentru ati mentine masa musculara pe perioada deficitului caloric.
L-Carnitina, nici o obiectie, ajuta la metabolizarea grasimilor, intensifica arderea.
Proteinele, as avea o singura obiectie, i-ati whey din acela fara aroma, izolat mai exact, nu are zahar/grasimi. ( Gustul e putin nasol.) WPI de la pronutrition de exemplu. (nu, nu le fac reclama, am dat exemplu ).
In rest daca ai zis ca ti cont de ce mananci +deficit ..Cam atat.
Bafta!

| bavl a răspuns:

Am facut aceeasi combinatie acum un an... pentru mine a mers, nu miraculos, dar a mers.
Luam, proteine hidrolizate, CLA, comprimate de ceai verde si L-Carnitine... toate avand rolul de a acelera metabolismul si de a incuraja arderea/ne-depunerea grasimilor. (incearca Lean Whey de la ON, le are pe toate 3 in blend http://proteinoutlet.ro/optimum-nutrition-lean-whey-930gr )
Creatina, depinde ce tip de creatina... in principiu ajuta la masa musculara.

| Stefa0012 explică:

Multumesc pentru sfaturi, o sa elimin creatina din aceasta combinatie, daca imi puteti da niste sfaturi despre ce suplimente eficiente de slabit pot lua tin sa precizez ca am 5 antrenamente de sala destul de intense printre care strecor si 3 antrenamente cardio(HIIT), de 2luni consumam doar l-carnitina si proteine pentru aportul zilnic pe care nu il pot atinge fara supliment deoarece nu pot manca atat de mult laughing si am reusit sa slabesc 4kg ceea ce mi se pare ok, dar as vrea mai mult de la mine si ma gandesc sa incerc alte suplimente.