| Dragos1si1Amalia a întrebat:

Salut am incercat sa imi invat fetita de 5 ani sa mearga pe role pentru ca se uita la soy luna dar nici eu nu stiu f bine si nu am reusit, stie cineva un loc in Bucuresti unde putem face lectii impreuna si de unde ne pot sa ii cumpar patine cu rotile mai bune?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu-ti forta fetita de 5 ani sa faca lucruri ce nici multi adulti nu sunt in stare!
Intai invata TU sa te duci cu pluta, dupa aceea poate vei avea ceva sanse...

| Holiday a răspuns (pentru Bula):

Sunt adulti care nu stiu sa inoate. Asta inseamna ca nu trebuie sa invatam copiii sa inoate?
La 5 ani e o varsta potrivita sa inveti copilul sa se dea pe role, cu bicicleta, etc.

| Bula a răspuns (pentru Holiday):

Un copil la 5 ani nu e sigur ca are sistemul de echilibru suficient de dezvoltat pentru role.
La aceea varsta se invata intai mersul cu tricicleta si trotineta, si doar apoi cu bicicleta!
Bine ca nu indemni la invatarea condusului unei masini de formula 1. . tongue

| Holiday a răspuns (pentru Bula):

Nu formula 1, dar de la 5 ani poti face karting sau motocross de exemplu. Asa ca niste role, sau bicicleta, sau skateboard-ul chiar nu sunt o problema, ba dimpotriva sunt benefice.

| Bula a răspuns (pentru Holiday):

Vaaaai!
La 5 ani trebuie intai invatat sa alerge sigur (inclusiv pe derdelus), sa prinda si sa arunce sigur mingea etc.
Intr-un cuvant: sa-si poate coordona bine mainile, picioarele si miscarile complexe ale corpului!
La fel, trebuie sa se invete cu cazaturile, juliturile mici etc, altfel se va panica pe viata la prima mica accidentare.

Nu cred ca cineva a vazut vreo gradinita unde se invata mersul pe role sau pe patine in loc "de-a prinselea".
tongue

| Holiday a răspuns (pentru Bula):

Https://www.youtube.com/watch?v=Zi2hxt4ijxU

Ia uite-i ce panicati sunt.:)) Iti dai seama ca astia s-au suit pe placa de la 2 ani.
Dar nu vorbim de asa ceva, orice copil de 5 ani se poate da pe role, problema e la parinti care, ca si tine, au impresia ca nu-s capabili, sau ca se vor rani.

| Bula a răspuns (pentru Holiday):

Daaaaa...
Si orice om matur (ca si tine) stie sa conduca avioane, sa sara cu parasuta, sa stea sub apa 3 minute fara costum, sa se bata in ring de box, sa alearga 42Km la marathon, sa-si construiasca si sa-si repare singur casa etc., fiindca sunt multi in lume care le fac.

Sau vrei sa spui ca, TU nu esti in stare sa le faci pe toate cele enumerate de mine mai sus, cum fac si altii? tongue

| Holiday a răspuns:

Incearca aici. Dupa cateva lectii se va descurca suficient cat sa poata progresa mai departe singura. Ia-i echipament de protectie (casca, cotiere, genuchiere, eventual palmare) si totul va fi ok.

https://www.echiliber.ro/cumpara/initiere-role-copii-49

| andreeabobo a răspuns:

Daca fetita ta vrea sa invete incearca. Cauta pe Youtube tutoriale, eu cand eram mica am iubit rolele, si acum iubesc mersul pe role dar nu prea mai am timp. Ideea e pentru inceput sa nu stea dreapta sau sa se dea pe spate. Sa stea putin lasata pe fata ( nu stiu cum sa explic) dar sa stea foarte putin aplecata. Sa isi tine echilibru si sa incerce sa dea din picioare. Atentie, cand merge pe role sa nu ridice picioarele foarte foarte sus.
Sper sa gasesti un loc cu lectii happy