| Chinezu12345 a întrebat:

Am nevoie de ajutor si m-am gandit sa intreb aici pentru ca sunt sigur ca ma poate lamuri cineva. De maine sunt hotarat sa incep sportul. Am avut 104, 2 kg in noiembrie si acum am 93. Am alergat si am facut exercitii si am ajuns aici dar din pacate m-am oprit la sfarsitul lui ianuarie. Am niste nelamuriri si am nevoie de ajutor. As vrea sa merg sa alerg. O sa incep usor si o sa avansez in timp. Intrebarea este: e ok sa iau un nailon pe sub tricou? Am inteles ca prin el nu respira pielea si ajuta la arderea grasimii de pe abdomen. Am acasa haltera si gantere, vreau sa ma apuc si de ele. Cum este mai ok? Sa lucrez in fiecare zi o ora sau doua toti muschii? De la trapez si pana la abdomen. Sau cum e mai ok si mai avantajos? Lucrez pana la epuizare? Sa iau proteine si batoane de alea? Ce trebuie sa mananc? Cum trebuie sa fac tot? Va rog sa ma ajutati. Cel mai bun raspuns primeste FUNDA! Fara raspunsuri la misto si inutile, va rog. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Trafia a răspuns:

1. Uita de nailon - este un mit prost
2. Asigura-te ca esti in deficit caloric (foloseste o aplicatie gratis gen MyFitnessPal)
3. Nu te axa doar pe cardio fiindca o sa-ti puna presiune mare pe articulatii pana slabesti.
4. Lucreaza acasa sau la sala cu greutati toate grupele musculare. Prin hipertrofie se maresc muschii si consuma mai multe calorii pentru a se mentine.
5. Nu ai nevoie de proteine decat in cazul in care dieta ta nu include suficiente(te ajuta aplicatia mentionata mai sus cu asta)
6. Nu lucra pana la epuizare, muschii au nevoie de timp sa refaca tesutul rupt in hipertrofie.

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Eu zic in afara de alergat sa mergi si la o sala de forta, in zilele mai friguroase, cand ploua, cand nu ai chef etc cand nu alergi de poti face sala, poti alerga acolo pe banda poti face si exercitii pentru incepatori cu gantere si haltera si acestea ajuta la tonifiere la arderea grasimii, la dezvoltarea muschilor.
Pentru imbunatatire remarcabila a sanatatii tale si a scapa de obezitatea in care te afli acum este nevoie sa consulti si un nutritionist pentru o dieta adecvata pe baza unor caracteristici, eu banuiesc ca esti endomorf ca si mine dar ce functioneaza la mine nu functioneaza la tine si invers, suntem cu totii atat de diferiti.
In rest per ansamblu ai nevoie de ambitie si totul este realizabil.
Peace and love