| Mastour a întrebat:

Salut, am nevoie de un antrenament pentru masa musculara, in special piept. si inca un antrenament pentru MMA, vreau sa ma antrenez acasa. pentru ca nu avem sala de lupte in oras.
Multumesc anticipat!

15 răspunsuri:
| e7d7n7 a răspuns:

Acasă e mai greu cu antrenamentul. E total diferit de sală, unde ai mai mare ambiţia, apare şi concurenţa la sală. Ai rezultate mai puţine dacă lucrezi acasă(asta dacă te ţii de treabă şi dacă ai aparatura necesară, gantere, haltere.)

| Mastour explică (pentru e7d7n7):

Da am haltere, gantere, sac de box. chiar si manusi din alea de le pune cineva pe mana si eu lovesc... cum credeti ca ar trebui sa ma antrenez?

| Paix a răspuns (pentru Mastour):

Sa faci hatere, gantere etc si alte exerciti e foarte bun. Dar
ATENTIE
Nu iti recomand deloc sa dai la sac sau altcumva deoarece poti da gresit, si nu-ti dai seama, nai cu mdaca nu ai un antrenor sau cineva specializat in MMA, Box deci atentie, poti sa inveti sa dai gresit sau chiar sa iti deformezi pozitia mainii, sau a pumnului gresit sau chiar a omoplatului. Multumesc

| dyk3yy a răspuns (pentru Paix):

Stii macar ce e MMA?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mastour):

Cred ca ar trebui sa chemi un prieten pe la tine ( cineva care stie ) si sa va antrenati impreuna

| Paix a răspuns (pentru dyk3yy):

Da stiu, de fapt am si praticat sportu acesta 2 ani, am avut 6-7 meciuri nu stiu exact, din care 5 castigate si 2 pierdute, si nu-l recomd la nimeni e un sport dur, periculos dar necesita si gandire viteza si mai ales instinct, din pacate m-am lasat mi-a creat niste leziuni celebrale traumatice. Si daca nu lovesti bine, corecct si nai precizie la prinderi etc, esti pierdut. Deci mare grija pentru cei carel practica. Concentrare!

| dyk3yy a răspuns (pentru Paix):

Din contra, eu il recomand deoarece este cel mai complex stil de lupta.Tu trebuia sa incepi prima data cu kickbox, apoi judo si apoi mma, nu trebuie sa incepi prima data cu mma deoarece este cel mai dur stil de lupta, si singurul stil de lupta unde este permisa lovitura cu cotul.

| Paix a răspuns (pentru dyk3yy):

Ca comnplexitate, si lovituri libere sa zic asa, dar si strategic folosinduse pe unele combinatii etc mda ai dreptate, eu ma refeream la cat de periculos este si la ce riscuri de astepti. Sunt unele situati, in unele prinderi in care daca nu renunti la timp sau nu ie eu deciziea buna si rapida te costa scump, ba chiar deces.

| MEIALI a răspuns:

ă e mai greu cu antrenamentul. E total diferit de sală, unde ai mai mare ambiţia, apare şi concurenţa la sală. Ai rezultate mai puţine dacă lucrezi ac

| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns:

Pentru piept faci flotari

| e7d7n7 a răspuns (pentru G28AEjdvjRaendnPrT):

Flotările îs cam degeaba, nu pui masă musculară, sunt doar de întreţinere.
Pentru piept să facă:
Împins din culcat cu haltera
Împins din înclinat cu haltera
Împins din declinat cu haltera
Împins din culcat cu gantere
Fluturări cu gantere

| Mastour explică (pentru e7d7n7):

Pai acum fac impins cu haltera de 12kg din culcat. si pentru biceps. fac flexii ciocan, pentru umeri si spate ce imi recomandati?

| e7d7n7 a răspuns (pentru Mastour):

Pentru umeri: Fluturări în faţă cu gantera
Împins cu gantere din şezut
Ridicări laterale cu gantere
Ridicări laterale cu gantere din aplecat
Pentru Spate:
Îndreptări
Tracţiuni
Ramat cu bara din aplecat

| Mastour explică (pentru e7d7n7):

O sa fac Fluturări în faţă cu gantera, tractiuni, ridicari haltera din sezut, flexii cu gantera. si eventual o sa dau la sac de box. este ok?

| Hades98 a răspuns:

Cheama un prieten cand te antrenezi. unul ce este in domeniu cat de cat.
In rest cu antrenament pentru masa musculara... NU trebuie doar masa musculara, trebuie si agilitate, reflexe, etc.
Toti v-a ganditi sa facem muschii mari si vine unu mai slabut, iti " pusca" una si te trezesti pe jos inconstient.
Bafta!winking