| Anonim420420 a întrebat:

Am o bicicleta Ultra razor 26 inch rotile. As vrea sa trec la roti de 27.5. Am marimea cadrului de 17. Este posibila aceasta? (voi schimba tot daca merge)

4 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Salut, depinde de cadru, poti schimba furca in fata si iti incape orice roata dar in spate nu va merge din ce stiu.
Daca este facut doar pentru 26 inch nu poti pune 27.5.
Eu am avut de ales dintre 27.5 si 29 (am 1.80) si am ales 27, 5 pentru ca am stabilitate mai mare, chiar daca e mai mica bicicleta.
Depinde foarte mult si la ce o folosesti, oricum din ce stiu nu prea merge, ai putea totusi sa intrebi la un magazin de specialitate sau de unde ai luat bicicleta, poti cauta un numar pe telefon si suni si intrebi, e doar o intrebar si sunt sigur ca te vor lamuri ei, dar in principiu ti'am zis, nu prea merge din cauza cadrului.
Succes!

| Bizon95 a răspuns:

Este FOARTE simplu:
ia o ruleta si masoara distanta dintre roata si cel mai apropiat element si vezi daca ai 2cm liberi
(1.5 inchi = 4cm - https://www.google.com/search?q=1.5inch+in+cm
dar 26inchi e diametrul rotii, deci se imparte la 2)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine mergi la un magazin de specialitate și întrebi. E asa de greu? Iar la cât plătești pe jante, cadru și cauciucuri...mai bine cumperi o bicicleta noua cu roti de 27, 5.

| MPV a răspuns:

Salutare, nu iti recomand sa montezi roti de 27. 5inch pe bicicleta Ultra Razor cu roti de 26inch.

https://piese-accesorii-biciclete.ro/bicicleta-ultra-razor-ULT18020-52