| AndreySebY123 a întrebat:

Salut! Am o întrebare în special pentru cei care practica sporturi de contact (box, kickbox, mma etc.). Dacă vreau sa fac performanta din kickbox și am coroane dentare puse pe anumiți dinții (pe cei din fata și pe masele) voi intampina vreo problema? Adică la anumite lovituri mai puternice vor cădea sau se va rupe dintele cu totul? Pe scurt : dacă am coroane dentare pot face performanta într-un sport de contact? Îmi va afecta cumva cariera?

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Tu stii ca acolo porti proteza dentara, nu?

| MihaiSpeedster a răspuns:

Prietene, eu zic ca e mult mai bine sa intrebi pe doctorul care ti-a pus coroanele, decat pe noi, pareristii TPU.

| Nelucojoc a răspuns:

Salut!
Aplicatia unei coroane dentare sau unidentare presupune slefuirea bontului pana la nivelul in care se poate insera o lucrare uni sau multi dentara. Ea se cimenteaza, insa bonturile vor fi bonturi slefuite, automat, stalpi slefuiti.
Tu ce crezi?
E ok sa iei lovituri in structuri slabite?

| akaanne a răspuns:

La inceput nu ai nicio sansa sa patesti ceva. Mai intai o sa inveti chestii de baza, garda, cum sa lovesti. Dar mici sanse sa ți cada.