| InstructorulTauDeFitness a întrebat:

Am o intrebare la care demult caut raspuns! Cand eram mai mic am practicat Taekwondo si am vazut persoane care pot sa tina piciorul in aer ( de exemplu dupa un high kick ei pot sa tina piciorul in aer in continuare). Eu nu stiu sa fac spagatul dar pot deschide picioarele la 130-140 de grade. Desi pot sa fac macar atat spagatul, cand tin piciorul in aer la 90 de grade deja ma prinde un carcel la solduri, si nu am habar din ce cauza pentru ca nu am probleme cu calciu si alte chestii.

Răspuns Câştigător
| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Intai trebuie sa ajungi la 180 de grade. Cu cat o faci mai repede, cu atat mai bine. Teoretic in 2-3 saptamani ai putea s-o faci complet, doar sa te fortezi de cateva ori inn fiecare zi, dar nu metoda din filme, sa ti le rupi. Faci pana doare insisti un pic, apoi te relaxezi. Si apoi mai incerci. De mai multe ori pe zi, cateva ture. Daca incepi prea tarziu, tendoanele se consolideaza si n-o sa mai faci sfoara nici de-ti canta popa. In rest e chestie de antrenament. Carcelul in pozitiile mai ciudate apare deoarece folosesti niste muschi pe care nu i-ai mai folisit probabil niciodata, si raman polarizati. Antrenament si perseverentza; asta e solutia.

1 răspuns:
| Claudiu2011 a răspuns:

Clar pentru ca nu e antrenament...