| didoyeneas a întrebat:

Am o intrebare referitoare la proteine, Pro Mass mai exact. Trebuie sa iau aceeasi portie ca in zilele de antrenament, si sambata si duminica cand am odihna totala? Si in zilele de antrenament este bine sa iau de 2 ori cate 50g+300g lapte/apa, dimineata si dupa antrenament?

14 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Pro mass NU inseamna proteine.

pro mass = un weight gainer bazat pe CARBOHIDRATI cu foarte putine proteine.

Vrei proteine sau carbohidrati? Hotaraste-te.

| didoyeneas explică (pentru Cosmin86):

Pro Mass este un produs care are la baza concentratul proteic din zer. Conţine cantităţi moderate de carbohidraţi cu asimilare lentă şi rapidă (maltodextrina şi dextroza).

| Cosmin86 a răspuns (pentru didoyeneas):

Da la "valori nutritionale" si CITESTE SINGUR. La 100 de grame are 13.8 gr de proteine si 77 gr carbohidrati.

Deci, are carbohidrati de 6 ori mai multi decat protine.

77 de gr de carbohidrati la 13 grame AMARATE de proteine.

Un supliment la care ii spui "proteine", are 80 gr proteine la 100 de gr de produs, NU 13 grame amarate.

Mai invata si tu notiuni de baza, "pro mass" ( si toate produsele cu "mass" ) sunt CARBOHIDRATI.

| didoyeneas explică (pentru Cosmin86):

Ok,nu trebuia sa scriu proteine. dar nici tu nu trebuia sa vii decat cu bagarea in seama.

| Cosmin86 a răspuns (pentru didoyeneas):

Pai trebuie sa clarificam, doar nu vorbim cu cineva despre o masina aratand spre un elicopter...

Si decat o mizerie ieftina precum "pro mass", mai bine cumperi whey gold, care chiar e un supliment bun.

Si legat de intrebare :

1. NORMAL ca si in zilele de pauza iei la fel, muschii atunci cresc
2. iei doar cu apa, nu cu lapte, laptele incetineste absorbtia. lapte bei doar seara sau deloc ( mai bine deloc ).

p.s. : doar 2 zile de odihna totala / saptamana e foarte putin, o sa progresezi lent si greu... mai bine te antrenezi de maxim 4 ori pe saptamana.

| didoyeneas explică (pentru Cosmin86):

De 4 ori ma antrenez. pentru ca nu am cum mai putin de 4 zile.Fac cate 2 grupe pe zii..si sunt 7-8 grupe.

| Cosmin86 a răspuns (pentru didoyeneas):

Deci ai 3 zile de odihna, nu 2.

| Extraterestru2 a răspuns (pentru Cosmin86):

2 de odihna totala si poate intr-una face cardio.

| didoyeneas explică (pentru Cosmin86):

Pai Martea mai fac la sac, deci nu e odihna. Dar o sa renunt la ziua aia si o sa fie 3 de odihna totala

| Cosmin86 a răspuns (pentru didoyeneas):

Nu, am inteles eu gresit, credeam ca faci tot forta/masa musculara.

Datul la sac e cardio, deci poti face. Cardio poti face oricand, nu-ti afecteaza masa musculara daca nu exagerezi ( gen maxim 2 sedinte / saptamana ) si cum tu faci doar una, e ok.

| didoyeneas explică (pentru Cosmin86):

Mii se pare cam mult sa iau 700g de Pro Mass(sau orice altceva) pe saptamna..Si ca sa iau macar 2-3 luni, dau foarte multi bani. Nu as putea sa inlocuiesc doza de dimineata cu un shake din lapte+albus oua+nuci/migdale? Si sa iau decat dupa antrenament 50g+300ml apa/lapte!?

| Cosmin86 a răspuns (pentru didoyeneas):

De ce "albus ou", galbenusul are mai multe proteine ( + vitamine, minerale ). Laptele incetineste absorbtia proteinelor ( deci clar NU ).

Si ouale sa le mananci doar fierte/omleta, crude au o enzima ( avidina ) care IMPIEDICA absorbtia proteinei.

Mai bine iti faci o omleta + un pumn de migdale, sa ai 2 surse de proteine dimineata ( ca exemplu ).

p.s. : 700 gr / saptamana e putin... in general o cutie de 5 kg te tine o luna, deci ar veni peste 1 kg / saptamana.

| didoyeneas explică (pentru Cosmin86):

Daca iei 5 kg pe luna, inseamna ca nu ai nici`o treaba cu sportul si mergi cate 30 de minute la sala. Te umpli numa de prafuri. Mai ales tu, ca iei creatina, dupa ce nu o sa mai iei, cum crezi ca o sa iti fie? O sa slabesti mult.

| Cosmin86 a răspuns (pentru didoyeneas):

"cum crezi ca o sa iti fie", eu NU CRED, eu am facut deja astea de MULTE ORI de-alungul anilor de antrenamente.

Si uite ca dupa 2 ani ( nu 2 luni ) de luat creatina n-am slabit deloc, eu chiar stiu sa ma antrenez si sa ma alimentez a.i. sa nu slabesc happy

Asa sunt weigt gainerele ( adica pro mass ) se iau in cantitati mari... mai bine iei un concentrat proteic ( care se ia 30-60 gr pe zi, deci 2 kg / luna aprox ) si o creatina ( unde iei 5 gr pe zi ).