| Oviich15 a întrebat:

Salut, am o problema cu greutatea, am 1, 74 si 55kg. Recent am inceput sa merg la sala doar pentu a obtine o greutate normala. Imi poate spune cineva ce proteine ar trebui sa iau ca incepator sa pot creste in greutate?

Răspuns Apreciat de Editori
| bornsinner a răspuns:

Prin proteine te referi in forma de supliment? Daca da, nu ai nevoie. Invata sa mananci mai intai, nu arunca cu bani. La greutatea ta, ai avea nevoie de 90-110g proteina/kg (folosing pragul recomandat de 1, 6-2g). Daca scopul e sa cresti in greutate nu ai nevoie strict de proteina, ci de calorii in plus.

Daca simti ca nu poti consuma alimente si ai nevoie pur si simplu de calorii ingerate rapid, poti sa incerci chiar un weight gainer (atentie caci multe au ceva zahar). Daca simti ca aportul de proteina e strict problema, un whey protein cu +25g proteina/servire e fain.

1 răspuns:
| Andresso a răspuns:

Trebuie să slăbești neapărat esti tare grasa.