| benga94 a întrebat:

Am o scurta intrebare! E cineva care practica culturism de mai bine de 1 an si a reusit sa se se "faca mai mare"in brate in piept etc,fara sa tina acel regim fara paine fara etc, doar salate si diferite chestii nasoale care nu imi plac deloc? scopul meu ar fi doar bratele si pieptul nu abdomene cu patratele si etc! Astept raspuns!

4 răspunsuri:
| Armyishere a răspuns:

Fara sa pui la punct cele 3 lucuri esentiale nu vei reusi mare lucru:
1.Nutritie
2.Atrenament
3.Odihna
De asemenea antrenamentul conteaza cel mai putin, dar asta nu inseamna ca nu trebuie facut in mod inteligent!
-Este important sa dai impuls corpului sa creasca masa musculara. Te sfatuiesc sa-l urmaresti pe Alexandru Popa, un antrenor excelent, vei afla o multime de informatii importante din blogul sau: http://antrenorulmeupersonal.ro/secretele-masei-musculare/
*Alte adaugari: programele clasice de culturism sunt daunatoare!
-Nu trebuie sa tii exact evidenta proteinelor, carbohidratilor, caloriilor.
-Extrem de important este formarea unui obiectiv care sa fie bine definit (ce vrei? cat timp? de ce?) ca atunci cand iti va fi greu sa te duci la obiectiv si sa spui: de ce fac acest lucru? si citind, vei reusi sa te motivezi si sa urmezi ceea ce ti-ai propus. Obiectivul trebuie sa fie masurabil, realist.
Succes! Si nu uita: nimic bun nu se obtine fara munca si sacrificii! Daca iti doresti ceva cu adevarat este important sa faci tot posibilul pentru ati indeplini scopul! Mult succes! Ai aici un material de valoare (se cumpara) http://www.fileshare.ro/e30629890

| JohnnyBi a răspuns:

Cu salate sa cresti tu ma. tu si prostalaii ala care cred ca muschii se fac pe legume si fructe.

muschii se fac cu CARNE, OUA, LAPTE si pe urma legume, fructe, cereale.

muschii cresc cu proteine, unde naiba are salata la tine proteina? 5g/200g produs? ia vezi la pui 25g/100g produs, branza pana la 33g/100g produs, 1 ou 14g proteina. asa se fac muschii. bagi carne, oua, lactate in tine si in secundar, dar nu de neglijat, legume, fructe, cereale. ai nevoie de fibre, alea vin de la legume is cereale in principiu.

deci alimentatia ta trebuie sa fie: carne + garnitura de legume, gustari de lactate si fructe, micul dejun din cereale/oua/carne/lactate.

cu 2 salate pe zi vei creste cand o sa am eu par pe spate. inceteaza sa mai crezi toti copiii firavi care cred ca a manca sanatos inseamna fara paine si doar salate.

fara paine....eu nu am avut o masa fara paine de 15 ani incoace din cei 24 pe care ii am si? putina grasime in jurul burtii care se da jos in 2 luni daca ma chinui. dar imi place painea prea mult sa ma las de ea.

eu in 2011 aveam 23 cm in brat. in 2013 februarie cand m-am accidentat aveam 40 cm si mi se vedeau venele (deci nu aveam grasime). acum dupa 6 luni de sala am 39 cm. pauza din februarie pana in decembrie a fost foarte mare si am intrat in catabolism.

deci in 1 an cu alimentatie buna pui 5-10 cm in brat. depinde si de genetic si de alti factori.

| florynmondialul a răspuns:

Regim fara paine fara carne fara lactate...pff in veci nu vei avea muschi daca mananaci in asa fel!
ca sa pui muschi in primul rand ai nevoie de o alimentatie formata din 4-5 mese PE ZI BOGATE IN PROTEINE!
Proteine= lapte, carne, branza, oua, diverse lactate
Pe langa proteine obligatoriu trebuie sa ai carbohidrati pe care ai obtii din:
-paine
-orez
-cartof
-paste fainoase
Grasimi sanatoase:
-nuci
-migdale
-caju
pe langa alimentatie ai nevoie de minim 8 ore de odihna! dupa aia vine antrenamentul si suplimentele!

ps: asa pui muschi! nu te lua dupa cretinii care recomanda asa ceva! auzi dieta fara carbo complecsi si proteine!

| benga94 explică (pentru florynmondialul):

De exemplu uitate si pe megaproteine care scrie programul de nutritie mi se pare aberant, nu masi simnti niciodata satul de la asa ceva, eu doar eram curios sa aud sa vad ce spune fiecare cite o parare ca oricum nu masi laa sa ma pedepsesc cu asa regime eu doresc sa am ceva muschi dar sa mananc orice cind vreau!