| Rauuul a întrebat:

Salut.Am proteine si vreau sa imi iau creatina monohidrat.As putea amesteca prafurile intre ele si sa le iau cu apa? Ar avea efecte in plus? Am auzit ca de la creatina ti se umfla muschii cu apa si dupa ce nu mai iei iti scad muschii? Daca iau cu proteine o sa mai scada asa tare? O portie de creatina este 5 grame cam cu cate grame de proteina ar trebui sa amestec?

6 răspunsuri:
| iefsul a răspuns:

Creste usor forta si rezistenta musculara chiar si volumul celulelor musculare insa mai bine ai consulta un nutritionist nu lua asa de capul tau

| Cosmin86 a răspuns:

Creatina se ia inainte de sala cu 15-30 de minute, proteinele imediat dupa.

| Rauuul explică (pentru Cosmin86):

Deci as putea lua creatina inainte si sa zicem o cupa de proteine dupa antrenament? Dar am citit pe net ca de la creatina ti se umfla muschii cu apa.Eu vreau sa iau 300 grame de creatina(7 zile cate 15 grame pe zi si restul ce ramane cate 5 grame pe zi). Dupa ce mi se termina creatina o sa mi se lase muschii avand in vedere ca o sa mai fac antrenament si o sa beau multa apa pe zi?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Rauuul):

15 grame pe zi? ce creatina ai? Eu stiam ca se iau 5 grame pe zi, si ca 8 grame pe zi reprezinta mega-doza si tu iei aproape dublu.

Si da, retine apa in muschi ceea ce duce la voluminizarea lor + hidratare mai buna + energie + recuperare dupa efort, etc.

Nu o sa ti se lasa muschii, o sa scada apa din ei, masa musculara ramane la fel. Si sincer, dupa o perioada asa scurta nu cred ca efectul o sa fie vizibil cu ochiul liber.

Asa scrie pe ea, sa iei 7 zile 15 grame?

| Rauuul explică (pentru Cosmin86):

15 grame in 3 portii

| glontzz a răspuns:

Eu iti recomand sa intrebi un specialist si sa nu pui intrebari de genul asta pe TPU mai ales cand e vorba de corpul tau, unele pot fi inselatoare. Sper ca te-am ajutat Salut!