| Andrei4k33 a întrebat:

Am si eu cateva întrebări legat de slăbit si sport. Sunt băiat, am 17 ani, 1.88m, 77kg, nu pot spune ca sunt gras însă nu arat nici cel mai bine, în mare parte imi place de aspectul meu fizic, însă as dori sa scap de grăsimea de pe abdomen, am undeva la 18% grăsime corporala. Fac cardio in fiecare zi, 30/40 de minute de sărit coarda și ard undeva la 500/600 de calorii plus activitatea din timpul zilei ajung pe la 800 de calorii arse. Intrebarea mea este, dacă vrei sa slăbești trebuie să mănânci mai puțin decât arzi? Adică eu daca ard 800 de calorii trebuie să mănânc 700 pentru a slăbi? Cum as putea sa imi calculez un număr de calorii pe care sa le mănânc zilnic in functie de vârsta, înălțimea, greutatea și metabolismul meu? Vreau sa stiu exact niște cifre si așa pentru ca vrea sa slăbesc grăsime cat mai repede si eficient. Mulțumesc mult!

1 răspuns:
| Apokales a răspuns:

Ai aici un calculator: https://www.calculator.net/calorie-calculator.html
Un numar exact nu-l vei avea niciodata, dar poti sa estimez in felul asta cam cum sta treaba. Tu daca arzi prin cardio, sa zicem, 500 de calorii zilnic si necesarul tau zilnic, fiind sedentar, este de 2000, atunci inseamna ca zilnic ai nevoie de 2500 de calorii ca sa te mentii. Sa presupunem ca din dieta tu consumi 1800 de calorii, atunci inseamna ca 700 sunt arse, ai creat un deficit caloric de 700 de calorii si asta inseamna ca arzi 1kg de grasime in 10 zile, stiind ca pentru un kg de grasime trebuie sa arzi 7000 de calorii.