| KD_Ionuț_1994 a întrebat:

Salut, am si eu mai multe intrebari, nu am gasit pe nicăieri un raspuns concret. Am 16 ani, 1, 75 înălţime, 70-72 KG, am facut acum 8-9 luni sala, timp de 3 luni, am folosit proteine, am acumulat ceva masa. Acum am de gand sa ma apuc inapoi de sala cu creatina si proteine. Proteinele si creatina sunt de la GymBeam.
1. Cate grame de creatina sa iau pe zi, si cand? Inainte sau dupa sala.
2. Pot sa combin creatina cu proteinele? Adica. Sa iau creatina si dupa sa iau si proteine.
Mentionez ca fac si Handball de 1 an, 1\3 ore de antrenament pe zi.
Multumesc.

3 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Combina-le daca vrei, nu te afecteaza. Nu are importanta cand iei creatina, important e sa o iei. Oricum efectul il vezi de abia a doua zi (asta daca il vezi, eu nu am avut beneficii de la creatina mai deloc). Daca zilnic mananci suficiente carne (in special rosie) nici nu are nevoie de creatina. De proteine nu mai zic. Ia-le doar atunci cand nu ai mancat suficiente.

| Kyo_MoKo_1997 a răspuns:

O cupa de creatina de preferat dupa antrenament si le amesteci in acelasi shaker adica pui creatina si proteina impreuna. DUPA SALA

| Kyo_MoKo_1997 a răspuns:

Nu conteaza cand iei creatina conteaza sa o iei. Dar in zilele
Cand te duci la
Sala o iei dupa sala impreuna cu proteina. Si in zilele de odihna nu conteaza cand o iei important este ca trebuie sa o iei si in
Zilele de odihna.