| BodoBog a întrebat:

Am si eu o curiozitate; Deci vreau am cumparat niste gantere fiecare de 4 KG si fac cam o jumatate de ora exercitii dimineata iar apoi seara tot atat. Fac niste exercitii pe care le-am inventat eu,dar sunt asemanatoare cu cele de pe net ( biceps, triceps etc ). Intrebare e: daca continui sa fac, ma voi mentine? Pentru piept fac cu o haltera...cam greuta dar ma mentin cu ea, fara pastile sau alte prostii ci natural. Este de ajuns 4 KG la fiecare haltera? Am incercat sa fac cu amandoua intr-o mana dar nu se poate, lesina mana. AM 19 ani,nu sunt slab dar nici gras, sa nu va imaginati ca sunt vreun inalt sau vreun dezvoltat, am 1.65 cam pe teapa lui Marian Dragulescu. Mersi pentru sfat

7 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Unde ai tu haltera acasa? O haltera are 2.2 metri lungime si 20 kg fara niciun disc pe ea. Unde naiba o tii in casa?

De ce nu faci un program adevarat, ce faci tu e o mare prostie. Auzi, antrenament "dimineata" si seara... unde naiba ai vazut tu vreun sportiv care se antreneaza asa pentru masa musculara?

| BodoBog explică (pentru Cosmin86):

N-ai mai vazut oameni care tin haltera in casa? Sunt haltere si mai mici laughing nu toate au 2 m. Ia explica-mi tu daca stii cum sa ma antrenez. Sportivii se antreneaza o singura data pe saptamana intr-o zi si mai vin a doua saptamana si in tot acest timp se indoapa de pastile, vrei mai mult? Eu sincer cu haltera aia ma mentinwinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru BodoBog):

Sportivii se antreneza gen:

Luni - spate (doar spate, 1 ora)
Marti - piept
miercuri - brate
joi - umeri si trapez
vineri - picioare

Ti-am dat un exemplu de program pe 5 zile. Eu personal prefer 4 zile, 5 mi se pare cam mult, mai ales ca nu mai mananc 4-5 fripturi pe zi ca inainte (tot mananc mult).

Tu crezi ca de-asta au muschi? Ca se indoapa cu pastile? Ai HABAR macar ce sunt pastilele?

p.s.: ce sa mentii, ca n-ai muschi deloc, pielea si oasele? probabil cantaresti cat o gantera de 50 sau 60 kg.

Mai uite un program interesant:
http://www.culturism.ro/......amana.html

| aXy99 a răspuns:

Nu mai inventa, ca nu ai ce inventa cu ganterele. Fa exercitiile corect si mananca mult si bogat in proteine. Trebuie sa cresti greutatile daca vrei sa cresti si in masa musculara. 4kg sa spunem ca este in regula pentru inceput, dar pe viitor trebuie sa cresti.

| Adi88 a răspuns:

Orice exercitiu fizic e benefic pentru sanatate. Pentru inceput e oky si cu 4 pentru a forma cat de putin musculatura si cu timpul trebuie sa cresti greutatile si intensitatea antrenamentelor. Dar ai mare gr sa fie executate corect, altfel nu dau rezultate. Caute pe Youtube si ai sa vezi pentru fiecare grupa in parte. Succes!

| Jigokunokishi a răspuns:

Ce faci tu nu te prea ajuta la mai nimic. Adica, e miscare, probabil soliciti vreun pic musculatura, arzi ceva grasimi, dar nu cine stie ce. Daca nu vrei sa depui masa, eventual doar sa te definesti sau ceva, ehh, poate te ajuta, dar dupa o vreme muschii nu ar sa mai prea lucreze pentru ca e greutatea foarte mica. Ai grija sa faci exercitiile corect, iti recomand sa faci exercitii existente, nu ceva scamatorii care sa iti afecteze sanatatea(incheieturi, spate.) In timp ar fir ecomandat sa mai adaugi kilograme, plus poti face si flotari, tractiuni si alte exercitii cu greutatea corpului ca sa te mentii si eventual sa depui ceva masa musculara. Trebuie sa ai grija si la alimentatia, sa consumi destule calorii, proteine. Spor!
Funda? big grin

| marinel123 a răspuns:

4 kg? am 15 ani fac la biceps cu 13 kg eu zis sa iti iei de 8 kg si nu e de ajuns sa faci aiurea piept biceps trebuie un program si o alimentatie buna si daca iei proteine sau creatina tot natural esti! daca consumi substante cu ar fi steroizi atunci nu mai esti natural tongue